Със свои предложения за справяне със щетите от COVID-19 в сектор туризъм излязоха днес от Националния борд по туризъм. В резюме: оттам искат отпадане на визите за руски граждани или поне за драстично намаляване на таксите за изваждането им, както и увеличаване на площта на плажовете, на която са разположени платените шезлонги и чадъри.
Тези идеи артикулира в ефира на бТВ Полина Карастоянова Изпълнителен директор на сдружението. Карастоянова направи и намек към премиера Бойко Борисов, че ако идеите се приемат - то той може да е "генерал Мутафчийски на българската икономика" - очевидно препращайки към началника на оперативния щаб за борба с коронавируса генерал Венцислав Мутафчийски.
Русия е ключов пазар, подчерта Карастоянова и предложи: да отпаднат визите за руските туристи. По думите й те генерират 20 милиона евро за бюджета, "а може да са 100 милиона, ако използваме максимално пазара". Все пак тя допусна, че може да се редуцират таксите - "от 60 евро на 10 евро", като заяви, че този въпрос (за редуциране на таксите) е бил обсъждан и на Националният съвет за тристранно сътрудничество и имало консенсус по него. "Визите и цената им са контрапродуктивни за българския туризъм фактори", посочи Карастоянова.
"Политическите съображения може да отстъпят вече на тази реалност, в която живеем", вмъкна по адрес на Федерацията тя.
По думите й България трябвало да разработи стратегии и за привличане на туристи от съседна Турция и даде за пример многомилионната средна класа в Истанбул.
Втората мярка - подкрепа на авиацията - изброи още представителката на борда
"Всички мерки в подкрепа на вътрешния туризъм са симпатични и ние ги подкрепяме, но не могат да осигурят този потенциал, който очакваме", заяви тя по отношение на българските туристи, които почиват в страната си.
И призова "да има подкрепа за "България еър" и за частните компании, които работят с чартъри" като например се преразгледат летищните такси. Все пак Карастоянова отбеляза, че размерът на таксите зависи от самите летища, но призова транспортното министерство да вземе отношение. Можело да се преразгледат и цените на керосина с поевтиняването на горивата.
Карастоянова анонсира още една идея - да се намали площта, в която сега хората могат безплатно да плажуват - без да ползват шезлонгите и чадърите на концесионерите. По закон платената и неплатените зони са в съотнишение 50/50.
"Може да се направи за тази година промяна концесионерите да ползват повече от 50%, но дистанцията между шезлонгите и чадърите да е двойно по-голяма", предлагат от борда - явно с оглед гарантирано плащане, но при по-голямо удобство.
Според Карастоянова свободната зона сега и без това пустеела.
На финала тя се обърна индиректно към премиера, защото знаела, че гледа предаването с дългата прелюдия, че у нас до момента имало 32-ма починали сънародници - "в Италия или Испания толкова си отиват за час". Изводът: "независимо от пика, който се очаква, упрвлението на този процес е толкова добър, че следва да бъде комуникиран правилно - след като мине, да управляваме икономическите процеси". Премиерът Борисов често говорел "да не счупим икономиката". И за това: "да не позволим да счупим златното яйце на българската икономика. Генерал Мутафчийски на българската икономика се търси, който да изведе всички нас през тази трудна ситуация."
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни