Още 4 години Бразилия ще бъде управлявана от българската потомка Дилма Русеф.

Тя спечели срещу Аесиу Невес едни от най-оспорваните президентски избори в историята на петата по територия и население страна в света.

Привърженици на Дилма Русеф и Работническата партия празнуват победата в столицата Бразилия. Снимка БГНЕС

Пълното й име е Дилма Вана Русеф

Родена е в третия по големина бразилски град Белу Оризонте на 14 декември 1947 г. Баща й Петър Русев е родом от Габрово, напуснал България по посока Франция през 1929 г. вероятно заради големи дългове и оставил бременна първата си съпруга Евдокия Янкова. Майка й е бразилката Дилма Коимбра Силва, по професия учителка.

Малката Дилма Русеф е права между баща си Петър и майка си Дилма Коимбра Силва. На снимката са още братйт на президентката Игор и покойната й вече сестра Жана.

Петър Русев, който вече се казва Педру Русеф,  е строителен предприемач и един от най-богатите хора в града. Семейството живее в огромна къща, а частни учители обучават у дома Дилма Рукеф, брат й Игор и сестра и Жана (починала през 1977 г.).

Петър Русев умира през 1962 г., като оставя на фамилията близо 15 имота.

Бащата е бил близък приятел с българската поетеса Елисавета Багряна. Тя му е гостувала в Бразилия и му е посветила стихотворенията „Уиски с лед и сълзи“, „Шепа сняг“ и „Очите на Бразилия“.

Елисавета Багряна гостува на Петър Русев през 1960 г. в Белу Оризонте. Снимка Личен архив на Румен Стоянов

След като през 1964 г. в Бразилия е извършен преврат, Дилма Русеф се присъединява към левите градски партизански групи. Мести се първо в Рио де Жанейро, а след това - в Сао Паулу.
През 1967 г. Дилма се омъжва за Клаудиу Линярес, но бракът й е кратък. През 1969 г. неин съпруг става съратникът й в борбата срещу диктатурата Карлос Араужу, от когото ражда дъщеря си Паула.

Обир на 2,5 милиона долара и затвор

Русеф се включва първо в Командата за национално освобождение, известна като "Колина". По-късно основава и ръководи Революционния въоръжен авангард "Палмарес".

Под нейно ръководство през 1969 г. бойци на "Палмарес" задигат 2,5 милиона долара от дома на Адемар де Барос - бивш губернатор на щата Сао Паулу, известен като един от най-корумпираните хора в Бразилия. Самата Дилма не участва пряко в обира. Парите са раздадени на бедняци и на роднини на бразилци, емигрирали в чужбина по политически причини.

Полицията обявява българската потомка за терористка и нападателка на банки.

В досието на Дилма Русеф пише, че тя е терористка и нападателка на банки.

През 1970 г. Дилма Русеф е заловена, вероятно след като е била издадена от някой съратник, не издържал на мъченията. Тя също е жестоко итезавана и осъдена на 6 години затвор. Излича обаче предсрочно през 1972 г.

Русеф се преселва в Порту Алегре - столицата на най-южния щат Риу Гранде ду Сул. Тя иска да е по-близо до съпруга си Карлос Араужу, който излежава присъдата си там. Там завършва висшето си икономическо образование, след като е прекъснала следствието си заради затвора.

Влизане в политиката

В началото на 80-те г. Дилма и мъжъг й са сред основателите на Демократическата работническа партия (ПДТ) в Риу Гранде ду Сул.

Военният режим в Бразилия пада през 1985 г.

През 1993 г. е назначена за секретар по енергетиката и комуникациите на щата.

През 2000 г. напуска ПДТ и влиза в току-що основаната Работническа партия (ПТ). Същата година се развежда с втория си съпруг.

През 2003 г. новоизбраният бразилски президент Инасиу Лула назначава Дилма Русеф за федерален министър на мините и енергетиката. В това си качество тя разработва програмата "Ток за всички". Целта е да бъде осигурен ток за близо 20 милиона души в най-бедните североизточни райони на Бразилия.

През 2005 г. Лула назначава Русеф за шеф на президентския кабинет. За първи път в историята на страната тази длъжност е издигната в министерски ранг.

През май 2009 г. лекари откриват у Русеф рак на гърдата. Болестта е излекувана за шест месеца.

Първият мандат

През май 2010 г. Русеф е официално номинирана за кандидат-президент на Работническата партия. Въпреки очакванията тя не успява да спечели от първи тур. Мсе пак бразилката с български корен печели на втория тур на 31 октомври 2010 г. Полага клетва на 1 януари 2011 г.

Дилма Русеф лесно спечели тогава заради напредъка на Бразилия, постигнат при нейния предшественик и покровител Лула. Средната класа достигна цели 95 милиона души при сегашно население 203 милиона. Трябва да се знае, че Бразилия е сред страните с най-голямото неравенство в света. И редом с палатите в богатия Югоизток никнат и фавелите - бедняшките квартали, където властват престъпността и наркотрафика, но и откъдето са излезли не един и двама велики футболисти.

Тежко наследство, останало от Лула, е невероятно раздутият държавен апарат. По закон обаче Дилма Русеф няма право да прави съкращения.

Тя обаче спечели симпатиите на бразилците, след като в първите си две години на власт уволни 7 министри за корупция.

Скандалите

Но пък от 4 години насам икономиката на Бразилия бележи съвсем малък растеж. За състоялото се тази година в Бразилия световно първенство по футбол бяха похарчени рекордните в световната история почти 15 миилиарда долара. От години насам всичко в страната поскъпваше, като оправданието неизмвенно бе мундиалът.

Президентката бе нарочена за главен виновник за прахосването на пари. Още миналата година срещу нея и правителството й избупнаха протести, които взеха жертви.

Като за капак, Бразилия не само че не стана световен шампион, а бе разгромена на полуфинала със 7:1 от Германия. Това стана в Белу Оризонте, родния град на Дилма.

През март 2014 г. опозиционни депутати поискаха разследване срещу нея за покупката от страна на контролираната от държавата петролна компания "Петробраз" на 50 на сто от американската рафинерия "Пасадина рефайнинг систем" (ПРС) през 2006 г. По онова време Русеф е председател на борда на директорите на "Петробраз". В това си качество тя одобрява закупуването на тексаската компания за 320 милиона долара. Проблемът е, че дотогава ПРС е принадлежала на белгийската "Астра ойл", която платила през 2005 г. за закупуването само 40 милиона долара!

А през 2012 г. "Петробраз" купува и останалата част от ПРС, но този път плаща цели 860 000 000. Общата сума за закупуването на компанията става 1,18 милиарда долара. Тоест, бразилците дали за същото нещо 30 пъти повече пари от белгийците.

Въпреки всичко Дилма Русеф спечели втори поред мандат. Не е изслючена сега тя да си позволи повече волност и да не се съобразява винаги с огромната 17-торна коалиция и понякога може да си позволи да загуби подкрепата на някоя партия за някое свое начцинание. По конституция тя няма право на трети мандат поред.

Всъщност точно в това е надеждата на бизнеса. Все пак Дилма е известна като добър икономист. И изтъкват, че тя се въздържа от популистки мерки като намаляване на цените на тока.

Други обаче се опасяват, че Дилма ще направи рязък завой още по-наляво при втория си мандат

Българските корени

Дилма Русеф има доста известни роднини в България. Тя е племенница на генерал Руси Русев, министър на войната през 1943-1944 г. Племенница е и на видния юрист и правосъден министър (1992-11994) Петър Корнажев и на брат му, журлналиста Цоню Корнажев. Втора братовчедка е на Ралица Негенцова - внучка на писателя Ран Босилек и шеф на Висшия адвокатски съвет. Бабите им Райна (съпругата на Ран босилек) и Цана са били сестри.

В България Дилма Русеф имаше брат, когото така и не видя приживе. Той се казваше Любен Камен Русев. Роден е през 1930 г., когато баща му вече е напуснал България.

Дамгосаният брат

Любен страда цял живот заради емигриралия си баща, когото никога не видя. Другото му прегрешени е еняколкомесечно членство в Българската социалдемократическа партия през 1946 г. Отървал изключване от политехниката по чудо, Любен Русев е дамгосан. Дълги години не му позволяват да пътува на запад. Няколко пъти е ваден от списъци за награждаване с орден, въпреки че всички признават качествата му като проектант на зовирни стаени. Чак 50-годишен получава разрешение да поработи в Мароко.

Любен е участвал в проектирането на язовирите “Тошков чарк”, “Беглика”, “Берсин”, “Жребчево”, “Пчелина”, “Дяково” и много хидротехнически съоръжения

Приживе той разказваше, че е искал да иде да види баща си в Бразилия, но не са го пускали. Няколко месеца след смъртта на Петър Русев той бил привикан в Министерството на външните работи и му предложили да се откаже от наследството си в Бразилия. В замяна му предложили 1500 долара. Любен се съгласил, тъй като тогава никой не подоирал, че комунизмът някога ще се срине. А той така и не разбрал какво наследство имал зад океана.

Любен Русев и съпругата му Маргарита на млади години

След идването на демокрацията през 1989 г. Любен и Дилма поддържат връзка и си пишат на френски език. Тя има намерение да дойде в България и да се запознае с него. Но на два пъти поради важни ангажименти като министър й се налага да промени плбановете си.

Любен умира през 2007 г. на 77-годишна възраст. Братът и сестрата така и не се видяха. Година след Любен си отива и съпругата му Маргарита. Двамата нямаха деца.

При визитата си у нас през 2011 г. Дилма Русеф посети гроба на своя брат и положи там венец.