Намаляването на ДДС за ресторанти, заведения и книги е "недомислена мярка", тъй като тя не помага на потребителите и на служителите, а на собствениците и богатите. Затова тези, които подкрепят мярката, са именно богатите. Това заяви бившият финансов министър Симеон Дянков по време на видео връзка с Антон Хекимян по "Тази сутрин".
Дянков посочи други страни, които също са опитали да намалят ДДС - като Румъния, Унгария и Франция. Там цената е спаднала между 1/4 или 1/5.
Според него, ако ставката у нас се намали с 11%, ще означава, че потребителят, вместо да харчи 100 лв., ще даде 97 лв., което няма да повлияе на интереса на потребителите.
"Това няма да помогне на туристическата услуга. Проблем за туризма в момента е това, че няма транспорт и фактът, че хората не излизат", допълни той. "Интересният въпрос е къде отиват другите пари? Те отиват при богатите – при собствениците на големите туристически заведения. Тази мярка помага на богатите и трябва да се нарече "Мярка за подпомагане на богатите", категоричен е той.
Според него аргументът, че намаляването на ДДС ще изсветли бизнеса, не е обоснован, защото голяма част от спестяванията, ако има такива, не влияят на цената, а на печалбата, която отива при собствениците.
Предложението за ДДС вкара в полемика премиера Бойко Борисов и финансовия министър Владислав Горанов. Бившият министър обясни, че през 2010 г. е имал подобен аналогичен спор с премиера за намаляване на ДДС в някои сектори.
"Борисов тогава беше убеден, че това е добра идея. След това се разубеди. Смятам, че това ще стане и сега", каза икономистът и подчерта, че в спора между него и премиерът е победил "здравият разум".
Дянков заяви, че очаква БВП на България да спадне с от 5 до 8 процента.
Според мен ще е по-песимистичната прогноза, особено спрямо това, което бе планирано през миналата година. Трябва да се готвим за трудна година и трудно начало на следващата. Трябва да внимаваме в бюджета. Мярката 60/40 – тя работи само ако стане 80/20. Тогава работи, иначе трудно."
Икономистът сподели, че може още да се увеличи ролята на държавата в подпомагането на бизнеса.
"Има 2 мерки, които в Европа помагат добре. Едната е подобна – 85/15 във Франция или 90/10 в Швеция и Унгария. От Агнлия 27 процента от работещите са на тази мярка, във Франция – 20 процента. В БГ са едва 5 процента."
Бившият финансов министър посочи, че грантовете също работят в други страни.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни