„Очакваме престъпни групи да започнат да продават фалшиви ваксини срещу коронавируса, когато на пазара се появят истински ваксини.“
Тази мрачна прогноза направи пред Европарламента директорът на Европол Катерин Де Боле. Тя участва във видеоконференция на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи.
След избухването на пандемията виртуалното пространство в ЕС е залято от фалшиви лекарствени продукти. Европол смятат, че те, както и съставките им в по-голямата си част идват от Китай и Индия. В тези две мтого както законни, така и незаконни фармачевтични и химически заводи.
Причина за голямото им разпространение е повишеното търсене, изтъкна Катерин Де Боле. Същото се отнася и до фалшивите защитните облекла и тестове срещу COVID-19.
Според Де Боле през последните седмици в ЕС някои видове престъпления са се увеличили, а престъпниците са се възползвали от страха на населението.
„Това, което видяхме, не бе напълно неочаквано. То е характерно за организирани престъпни групи, които са много гъвкави и бързо адаптират своя бизнес модел към ситуацията“, каза полицай номер 1 на Европа.
Най-непосредственият ефект е забелязан в киберпрестъпността, търговията с фалшиви стоки и недвижимите имоти. За много кратко време COVID-19 промени живота на хората, защото мнозина вече работят от вкъщи. Децата също учат от домовете си. А онлайн пазаруването и електронното обучение стават изключително важни за нас.
„Ние всички се преместихме в света онлайн. Но това направиха и престъпниците“, посочи Де Боле.
Напоследък рядко са се увеличили случаите на фишинга и разпространението на зловреден софтуер. Чрез тях ползвателите биват изнудвани да дават пари и лични данни. От началото на пандемията относително елементарни фишинг имейли са еволюирали в до по-сложни атаки, насочени към по-разнообразни цели.
Продължават фишингът и създаването на свързани с COVID-19 домейни в подкрепа на тази престъпна дейност, предупреди директорът на Европол. А от миналата седмица администраторите на истински кампании срещу вируса са подложени на атаки от организирани престъпни групи, които се опитват да измъкнат от тях дадените им, като финансиране и пари.
Зловредният софтуер се разпространява чрез инструменти за видеоконферентна връзка.
Намалели са атаките чрез рансъмуер, т.е. софтуер-изнудвач. Но въпреки това здравният сектор е заплашен от тях. Особено застрашени са компютърните системи на болниците.
Най-стряскащото от всичко е, че заради пандемията са се увеличили материалите в интернет, свързани с насилието срещу деца. Хората имат все по-голям достъп до горещи линии за сексуално насилие над децата, алармира Катерин Де Боле.
Самите деца могат да бъдат повече изложени на опасности, като използват по-малко сигурни приложения.
Но и Европол започна кампании за превенция, която включва и разяснителна дейност сред децата и техните родители и учители.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни