Министърът на икономиката Емил Караниколов гостува тази сутрин в студиото на бТВ в опит да направи разбивка и разяснения по обявените вчера от премиера Бойко Борисов 4,5 млрд. лв. стимули за икономиката на страната в условията на безпрецентната епидемиологична и икономическа криза. 

Министърът първо държеше да обясни, че основният приоритет на правителството остава системата на здравеопазването. След нея идва социалната и чак тогава се мисли за икономическите мерки. За пореден път повтори тезата на Борисов, че България не е закъсняла с мерките, защото другите държави само говорели за това колко пари ще отделят, а ние вече го правим действително. 

И така - Караниколов започна с увеличаването на капитала на Българската банка за развитие с 500 млн. лв. Целта на схемата беше държавната кредитна институция да изпълни две функции - да бъде гарант пред търговските банки и да започне обратно изкуване на акции на закъсали фирми. Сега изглежда, че второто е отпадно от плана.

Други 200 млн. лв. през ББР отиват за безлихвени бързи кредити до 1500 лв. на лица, които не са освободени от работа, но са пуснати в неплатен отпуск от работодателите си. 

"Те ще могат да го погасят във времето. Единственото условие е да представят трудов договор пред банката, няма да се гледа нищо друго - нито дали имат други кредити, просрочия и т.н.", обясни Караниколов. 

Причината парите да не дойдат директно от ББР до крайните потребители е, че държавната банка няма развита търговска мрежа заради спецификата на своята работа. Така схемата накратко е следната - вие отивате в някоя от търговските банки и заявявате кредит. Те ви го отпускат, а за вас гарантира държавата.

500 млн. лв. ще отидат за кредити на малкия и средния бизнес. Отново през гаранция от ББР и отново за хората - през търговските банки. Според Караниколов тук рискът за банките е едно към четири. Това означава, че правителството може да гарантира до 25% от кредита на едно предприятие. Например, ако теглите 100 000 лв., държавата казва на търговската банка, че каквото и да се случи, 25 000 от тях ще бъдат покрити именно от хазната. Това дава възможност на банките да увеличат своята гъвкавост и да освободят повече ресурс. Според разчетите на властта с тези гаранции за 500 млн. лв. ще бъдат изтеглени кредити за 2,5 млрд. лв. По думите на министъра на икономиката правителството има готовност за още едно такова ударно увеличаване на капитала на ББР. 

По отношение на схемата 60/40 - държавата поема 60% от заплатите на служителите, а работодателят се принуждава да плаща другите 40% - Караниколов обясни, че целта е да не се уволняват хора. Той не коментира факта, че до механизма се допускат само бизнеси, които са затворени с изричен държавен акт, докато извън обхвата му остават всички други, които страдат от кризата. Не коментира и едно от условията за кандидатстването - работодателят да обещае, че няма да уволнява служителя до 3 месеца, след като изтече държавната помощ. Това не е проблемен текст, ако кризата е краткосрочна, но ако продължи, ще излезе, че се поемат едва 20% от заплатите. 

"Осигуровките и данъците се следят много стриктно. Дори някой да опита да излъже с плащането на неговите 40%, ние рано или късно ще го хванем. Сега не е моментът да се лъжем."

Борисов оцени схемата "60/40" на около 1 млрд. лв. 

Другите мерки - 500 млн. лв. на Министерството на здравеопазването, на Министерството на отбраната и на Министерството на вътрешните работи. Караниколов каза, че тези пари са нужни, за да се осигури тяхната работа в напрегнатата ситуация. Армията пък било нормално да участва, защото "много по-демократични държави... много по-стари демокрации отдавна привлякоха армиите си в борбата с вируса".

Тепърва ще се разбере колко пари и по какви програми може да получи България от европейските фондове. В четвъртък предстои заседание в Брюксел, след което икономистите ще мислят къде и как да ги насочат. 

Караниколов похвали и БНБ за решението да освободи капитал на банките в размер на 9,3 млрд. лв. Това стана през три различни инструмента, като всеки от тях гарантира, че банките ще задържат парите в България и че ликвидността им ще бъде допълнително подобрена. 

Той обаче не коментира едно число, което вчера беше хвърлено в пространството от Борисов. Премиерът каза, че хазната ще загуби и 600 млн. лв. заради отсрочката за плащането на някои данъци. Това фактически не е вярно, защото правителството не е обявявало данъчна ваканция, а само по-дълъг срок за събирането на налога. Така че тези 600 млн. лв. ще се върнат в хазната, просто по-късно. Аргументът, че тези пари са нужни днес, също издиша, защото до края на февруари хазната се движеше с излишък от 1,5 млрд. лв., или 2,5 пъти повече от тези 600 млн. лв.

Накрая на гостуването си Караниколов направи и едно странно изказване. Според него в момента в страната се връщат много българи, които са работили в чужбина на високи заплати и които сега се записват в българското Бюро по труда. Така държавата трябвало да има плаща 80% от високите заплати, които са взимали навън, което допълнително натоварвало НОИ. Това е практически невярно, защото тези хора са се осигурявали в чуждите държави и реално обезщетенията им се изплащат от техните социални системи. НОИ е само нещо като посредник в предаването на парите.