Коалицията на ГЕРБ и "Обединени патриоти" запазва своята стабилност и в този състав ще продължи управлението на държавата до завършване на мандата – до пролетта следващата година. Идната седмица коалицията ще отхвърли вота на недовение, внесен от БСП. След това ще се решава за оставки на министри - въпреки че тези на Владислав Горанов, Младен Маринов и Емил Караниколов вече са подадени, след като ги поиска Бойко Борисов.
Това накратко са решенията от провелия се коалиционен съвет, изказани последователно от лидерите му Валери Симеонов, Красимир Каракачанов и накрая - от премиера Бойко Борисов.
Вотът на недоверие на БСП ще бъде отхвърлен.
Служебно правителство - абсурд! – декларира Борисов, давайки да се разбере, че оставка няма да се подава по начин, който да доведе до предсрочни парламентарни избори. - "Тогава ще се поднови протестът с наш протест. Защото на този президент, незрял, фигурант, както го нарекоха..."
След което попита Христо Иванов и наречената от Борисов "градска десница" защо не е имало протест и когато са излезли записите как "Шиши как нареди служебното правителство".
"А сочи моите министри за ДПС... Защо нямаше протест как Шиши нареди кабинета и зависимостта на Радев от Пеевски, който му редил кабинета. А вие не си ли зададохте тоя въпрос? А и като видях - върнете се и вие - кабинетът как е бил съставен. Това не ви ли интересува, не е ли зависимост?", обърна се премиерът и към медиите.
Припомняме, че твърдението, за което говори Борисов, е част от СРС, публикувано от прокуратурата. И автор на това твърдение и репликата за "Шиши" и хората в служебното правителство на Румен Радев е... Васил Божков. Премиерът построи част от версията си за случващото се именно върху изнесеното от държавното обвинение по т.нар. досъдебно производство по повод записите с участие на Божков за държавна измяна.
"България е правова държава и ние се движим по правила. Депозирани са оставките на министри, те имат голяма подкрепа и всеки от тях е свършил значителни неща. Всички видяхме по какви сценарии се развиват провокациите в протеста...", посочи още премиерът.
И изброи постиженията на всеки от тях - при Горанов финансовата стабилност, чакалнята за Еврозоната и членство в банковия съюз на ЕС, при Маринов - "няма неразкрито убийство, няма случай на побой над журналист да не се разкрива". МВР министърът се справил и с опазване на обществения ред при протестите, "въпреки че вчера стана ясно как се движат провокациите на протеста". За Караниколов Борисов отчете, че като министър е способствал за повишаване на БВП за три години и има "рекорден ръст на инвестиции и БВП".
Последва разказ на Борисов на версията му за атаките срещу тези министри и властта (предния ден от съобщение на ГЕРБ се разбра, че трите оставки са поискани за опровергаване на внушенията за връзки с ДПС - б.р.):
"И всичко това, с много добре подбрана тактика в обществото, се привързва към Делян Пеевски и ДПС. С, разбира се, много любезното съдействие на хора от така наречената градска десница, които с вчерашните разговори, които прочетохме (на Божков записите - б.р.), се управляват чрез фейсбук. Защото много е странно - единия ден тичат към "Росенец", прибират се, на другия ден тичат пред МВР - прибират се, на третия ден тичат на хотел "Берлин", пият кафе и си отиват. И проблемът за тях е приключил"...
Борисов се обърна към Христо Иванов, съпредседател на "Демократична България", че ще му даде поисканите от него документи за "Лукойл". И попита:
"Защо като вицепремиер, защо като министър на правосъдието не отиде да ги прочетеш, не постави въпрос на оперативно заседание на Министерския съвет, защо не поиска от колегите си икономически или финансов министър да ти ги даде?
Иванов бе вицепремиер във втория служебен кабинет на президента Росен Плевнелиев и министър на правосъдието във втория кабинет "Борисов", докато не подаде оставка на 9 декември 2015 г. заради несъгласие с политиката на правителството по съдебната реформа. Документите, които Иванов иска по отношение на "Лукойл" от 2018 г. насам и които Борисов казва, че ще му предостави, са свързани с ревизионните актове на "Лукойл" от края на 2016 г. и от средата на 2017 г. Проверките - според Иванов, са правени от Националната агенция по приходите, но са му отказани, когато подава заявление за достъп до обществена информация.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни