Венецуела обяви в понеделник, че са помилвани над 100 опозиционни политици, сред които 20 депутати, обвинени в заговор срещу президента Николас Мадуро, предаде Ройтерс. Целта е да се изглади имиджът на властта преди парламентарните избори през декември
Усилията сигнализират, че управляващата Социалистическа партия се стреми да засили участието си в предстоящото гласуване, което част от опозицията обеща да бойкотира с мотива, че изборите ще бъдат фалшифицирани.
Сред помилваните са народният представител Фреди Гевара, който потърси убежище в посолството на Чили, както и Роберто Мареро, който бе шеф на кабинета на лидера на опозицията Хуан Гуайдо.
Главният прокурор Тарек Сааб заяви в телефонно интервю, че помилванията имат за цел да "насърчават политическия дебат" и "да укрепят избирателното право".
"Ако те се върнат към подготвянето на някакъв терористичен акт, насилие или подстрекателство, ползата от това ще изчезне", каза той.
Много от помилваните участваха в неуспешния бунт през 2019 г., чиято цел бе да убеди военните да се откажат от подкрепата си за Мадуро. Някои от тях бяха задържани, други потърсиха дипломатическо убежище или са в изгнание.
Опозиционните лидери настояват, че преизбирането на Мадуро през 2018 г. е станало чрез измама и признават Гуайдо за легитимен президент.
"Мадуро не е президент и аз не съм престъпник", написа депутатът Америко де Грация, който беше споменат в указа. "Ако искате да допринесете за мира, помилвайте Венецуела от вашето узурпиране на властта".
Сред помилваните не се споменава името на Леополдо Лопес, един от най-известните лидери на опозицията, който беше арестуван през 2014 г. затова, че е водил протести срещу Мадуро. Той сега живее в сградата на посолството на Испания.
Не се споменават и военни офицери, затворени по обвинения в заговор за свалянето на Мадуро.
Правозащитните организации критикуват остро правителството на Венецуела за произволното задържане на опозиционери, често заради обвинения, повдигнати с малко или никакви доказателства и в нарушение на съдебния процес и парламентарния имунитет на законодателите.
В миналото правителството на Мадуро е освобождавало малки групи опозиционни лидери, но често тези действия са следвани от повече арести.
Правителството отрича да държи политически затворници и твърди, че тези обвинения са подклаждани от САЩ.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни