Подобряването на икономическите перспективи пред САЩ и Китай дават нов тласък на по-бързото възстановяване на глобалния стопански живот от кризата, причинена от коронавирусната пандемия. Това е основният извод от новите актуализирани данни на Оранизацията за икономическо сътрудничество и развитие, публикувани днес, пише БНР.
Организацията смята, че световната икономика е на път да се свие 4,5% тази година, след като през юни организацията прогнозира още по-драматичен спад от 6 на сто. Но дори да се оправдаят новите прогнози, това би представлявало безпрецедентно свиване на глобалната икономика в най-новата история.
Условието за връщането към растеж през следващата година, разбира се, остава едно - разпространението на коронавируса не излезе извън контрол. Все пак, ако това не се случи, ОИСР очаква глобалния БВП да се увеличи през 2021 г. с 5% при юнска прогноза за повишение с 5,2 на сто.
От Организацията обаче предупреждават - по-силно възраждане на коронавирусните инфекции или по-строги мерки за тяхното овладяване биха могли да отрежат 2 до 3 процентни пункта от заложните за 2201 година прогнози.
Важно е да се отбележи, че тези числа - за положителната тенденция към по-лека рецесия и по-бързо възстановяване - се базират на предположението, че окалните вирусни огнища ще продължат и ще бъдат овладявани чрез местни действия, а не посредством въвеждане на блокада на национално ниво в дадена страна. Предполага се също така, че ваксината срещу Covid-19 няма да бъде широко достъпна до края на следващата година.
ОИСР признава, че действията на правителствата и централните банки в подкрепа на доходите на домакинствата и компаниите са помогнали за предотвратяване на по-лош икономически спад и следователно трябва да останат в сила, тъй като продължат да се повяват епизодично корнавирусни огнища.
Данните обаче показват, че има огромни разлики между водещите икономики, като САЩ, Китай и Европа се представят по-добре, отколкото бяха опасенията преди време, докато Индия, Мексико и Южна Африка могат да се справят по-зле, тъй като се борят да ограничат коронавируса.
И изненадата (или не чак толкова) е отново Китай. Първата държава, която пое удара от разпространението на коронавируса, се възстановява толкова бързо, че тя е и единствената, която може да завърши годината с положителен растеж - от 1,8% спрямо прогнозата за спад от 2,6% от юни на тази година. Очаква се догодина китайската икономика да нарасне с 8 на сто.
Що се отнася до най-голямата икономика в света, тази на САЩ, се очаква да отбележи свиване с 3,8% през настоящата година, което би било далеч по-ограничено от прогнозираният от ОИСР през юни спад със 7,3 на сто. За следващата година се очаква БВП на САЩ да нарасне с 4 на сто.
Еврозоната пък очаква спад на БВП през настоящата година със 7,9%, последван от растеж с 5,1% през 2021 г.
За Япония ОИСР прогнозира понижение с 5,8% за тази година и повишение с 1,5% догодина, а за Великобритания - спад на БВП с цели 10,1% през 2020 г., последван от отскок със 7,6% през 20201 година.
*Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, ОИСР е международна икономическа организация на развитите държави (35 страни членки) с цел стимулиране на икономическия прогрес и световната търговия. Това е форум за страните приемащи принципите на представителната демокрация и пазарната икономика, който дава пространство за сравняване на политическия опит, търсене на отговори на чести проблеми, идентифициране на добрите практики и координиране на вътрешно държавните и международните политики на неговите членове.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни