Тази сутрин в едно телевизионно предаване вицепремиерът Томислав Дончев заяви, че при необходимост, предизвикана от развитието на пандемията от COVID-19, властите имат готовност за нов локдаун. Не стана ясно обаче какви са конкретните параметри, при които властите биха преценили, че има такава необходимост.
В тази връзка бих искал да посоча няколко факта и да задам един въпрос на г-н Томислав Дончев.
1. През 2019 година по данни на НСИ средно на ден в България са умирали 296 души.
2. В последните 5 дни по данни на Националния оперативен щаб средно на ден в България САМО от COVID-19 са умирали 130 души – 44% от среднодневната смъртност през 2019 година.
3. В последната седмица, за която НСИ е публикувал данни – 2-8 ноември, средно на ден са умирали 454 души – с 53% повече, отколкото през цялата 2019 година и с 48% повече, отколкото през същия период на миналата година.
4. Среднодневната смъртност от COVID-19 за този период (2-8 ноември) по данни на Националния оперативен щаб е била 52 души. Т. е., в следващите 13 дни тя е нараснала 2,5 пъти за периода 16-20 ноември.
За мен лично тези факти са много тревожни и говорят за приближаваща се (или вече настъпила) хуманитарна катастрофа. Ако съдя по днешната телевизионна изява на г-н Томислав Дончев, той очевидно смята, че те не създават необходимост от по-драстични мерки за овладяване на пандемията.
В тази връзка е и въпросът ми към него: г-н Томислав Дончев, при какви равнища на среднодневна смъртност от COVID-19 и на обща среднодневна смъртност (защото явно критично расте и смъртността от други заболявания) властите ще решат, че е възникнала необходимост от нов локдаун?
Т. е., каква е, според Вас, допустимата цена, измерена в трупове?
Коментарът на Цветозар Томов е от фейсбук. Заглавието и подзаглавието са на Клуб Z.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни