3 700 000 декара да могат да бъдат изсичани само с одобрение от кмет на район или кметство, предвиждат промени, внесени от ВМРО.
Всъщност партньорите на ГЕРБ в управлението ползват тяхната "техника" за заобикаляне на едно четене - внасят допълнение в Закона за пчеларството между първо и второ четене, с което променят чрез Заключителни разпоредби Закона за селскостопанското имущество. Допълнението естествено няма нищо общо с първоначалната цел на законопроекта.
Депутатът от ВМРО Александър Сабанов прави две на пръв поглед дребни промени в чл. 32, ал. 2 и 3 от ЗСИ, който определя реда, по който се разрешава отсичането и изкореняването на овощни и горски дървета и лози в селскостопанските земи. Досега законът гласи, че кметът на района или кметството може да даде разрешение за премахването до 5 дървета и на лозя до 1 декар.
За отсичане на по-голям брой дървета трябва разрешение от началника на управление "Земеделие" към общинската администрация. Проектът на Сабанов маха "до 5", "отсичане" и "на по-голям брой дървета", с което алинеите ще изглеждат така:
(2) (Доп. - ДВ, бр. 35 от 1979 г., изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.) Разрешение за отсичане и изкореняване на дървета и на лозя до 1 декар се дава от кмета на района или кметството въз основа на писмена молба и при наличие на уважителни причини.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.) Разрешение за отсичане и изкореняване на лозя над 1 декар се дава от началника на управление "Земеделие" при общинската администрация въз основа на писмена молба и при наличие на крайно уважителни причини.
Това означава, че на практика всеки кмет може да разреши по своя преценка, без допитване и експертна оценка, пълно отсичане на 1 декар гора.
Към предложението няма приложени мотиви.
Според екоинициативата "Зелени закони" това заплашва близо 3,7 млн. декара, или над 10% от всички български гори. Близо една трета от тях са над 50-годишни. В някои райони това са над 50% от местните горски площи.
"Отсичането на гори и на отделни дървета в горите може да се разрешава единствено от специалистите с лесовъдско образование по реда на Закона за горите и при спазване на съответните процедури по Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) и Закона за опазване на околната среда (ЗООС)", отбелязват от инициативата.
Според тях около 2,4 млн. декара от тези гори са общинска собственост, което е мотивация за кметовете, вместо да искат прехвърлянето им в горски територии по Закона за горите, да дават разрешения за изсичането им с цел бърза печалба от дърводобив. И получаване на евросубсидии за почистване на земеделски земи. Това може да доведе не само до изсичане на стотици хиляди декари, но и до наказателни процедури от ЕК заради нарушаване на екодирективите.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни