Европарламентът одобри Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ) за 672,5 милиарда евро. Неговата цел е да помогне на държавите от ЕС да се справят с последиците от пандемията.
МВУ е най-големият структурен елемент на пакета за възстановяване, известен като „ЕС от следващо поколение“, който възлиза на 750 милиарда евро.
Ограничаване на последиците от COVID-19
Ще бъдат осигурени безвъзмездни средства и заеми в размер на 672,5 милиарда евро. Парите са за финансиране на национални мерки, предназначени да смекчат икономическите и социалните последици от пандемията. В рамките на МВУ могат да бъдат финансирани също и свързани проекти, чието изпълнение е започнало на 1 февруари 2020 г. или след това. Средствата ще бъдат на разположение за период от три години, като правителствата на страните членки могат да искат до 13% предварително финансиране за своите планове за възстановяване и устойчивост.
Допустимост за получаване на финансиране
За да бъдат допустими за финансиране, националните планове за възстановяване и устойчивост трябва да се съсредоточат върху ключови области на политиката на ЕС – прехода към зелена икономика, включително биологичното разнообразие, цифровата трансформация, икономическото сближаване и конкурентоспособността, както и социалното и териториалното сближаване. Плановете, съсредоточени върху реагирането при кризи и подкрепа за институциите да се подготвят за бъдещи кризи, както и политиките за децата и младежите, включително образование и умения, също са допустими за финансиране.
Най-малко 37% от бюджета на всеки план трябва да бъдат предназначени за действия в областта на климата, а поне 20 на сто – за действия в областта на цифровизацията. Плановете трябва да имат трайно социално-икономическо въздействие, да включват всеобхватни реформи и стабилен инвестиционен пакет и да не носят значителни вреди на екологичните цели.
Регламентът предвижда също така, че средства от МВУ могат да получат само страните членки, ангажирани със защитата на принципите на правовата държава и основните ценности на ЕС.
Какво остава
След като Съветът на ЕС одобри официално регламента, той ще влезе в сила един ден след публикуването му в Официален вестник на ЕС.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни