Европейската агенция по лекарствата (ЕАЛ) разпространи днес насоки с изисквания към производителите, които смятат да модифицират ваксините си заради появилите се варианти на SARS-CoV-2 – вируса, причиняващ COVID-19.
Комисията за хуманна медицина към агенцията прие документ с изискванията. Те са в три сфери.
Предполага се, че нова ваксина, предназначена за определен вариант, ще разчита на същата технология и платформа като ваксината-майка, одобрена от ЕАЛ. Разликата ще бъде в антигена, избран за задейства имунния отговор в човешкото тяло.
Клинични данни
Не са необходими значителни проучвания за безопасността и ефикасността. Те биха могли да затруднят осъществяването на производството. Ефикасността на ваксините-варианти трябва да бъде доказана в имуногенни проучвания. Те трябва да изследват имунния отговор, задействан от ваксината-вариант срещу мутацията на вируса.
ЕАЛ препоръчва поне едно клинично изпитание върху субекти, които не са били ваксинирани и никога не са били заразени със SARS-CoV-2.
Трябва да бъде подбрана на случаен принцип малка група субекти, за да бъде инжектирана иили с единия, или с другия вид ваксина. Това проучване-мост има за цел да събере доказателства, че имунният отговор, измерен във вид на неутрализиращи антитела, задействан от ваксината-вариант срещу щама, има същата сила като отговора на ваксината-майка срещу вируса-майка.
След като ваксинирането с препарата-майка вече не е осъществимо например от етични съображения, може да бъде достатъчно сравнение между резултатите от инжектирането на ваксината-вариант срещу мутацията на вируса и предшестващи данни от използването на ваксината-майка срещу вируса-майка.
Производителите трябва също така да проучат ефикасността на ваксината-вариант, когато единична доза от нея се инжектира с цел засилване на ефекта у хора, ваксинирани преди това с препарата-майка. Имунният отговор трябва да бъде сравнен с регистрирания по време на клиничните изпитания на ваксинатамайка срещу вируса-майка.
След одобряването ще има нови проучвания, които ще наблюдават дългосрочните безопасност и ефикасност на ваксините-варианти срещу COVID-19.
Лабораторни изследвания (неклинични данни)
Не се изискват повече лабораторни проучвания в подкрепа на разработването на ваксини-варианти. Ако обаче кандидатът ги извърши, резултатите ще бъдат оценени от Комисията по хуманна медицина към ЕАЛ.
Качество и производство
Очаква се ваксината-вариант да бъде направена от същия производител и в съответствие с процесите и контрола, използвани при ваксината-майка. Производителят ще трябва да генерира данни, които да покажат, че качеството на ваксината-вариант е изпълнило стандартите, поставени за ваксината-майка. В случай на поливалентна ваксина, възпираща различни варианти на вируса, могат да бъдат необходими допълнителни доказателства, гарантиращи качеството на активните вещества на завършения продукт.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни