Трудно начало на разговорите между Китай и САЩ в Анкъридж в американския щат Аляска, отбелязва Ройтерс, цитирана от БТА. Първо американският държавен секретар Антъни Блинкън обвини Китай, че с действията си застрашава световния ред, основаващ се на правила. После висшият китайски представител Ян Цзечъ отправи остри критики към САЩ. След което двете страни си отправиха взаимни обвинения в нарушение на протокола, договорен за провеждането на разговорите, предаде агенцията.
"Ще дискутираме въпроса за нашите най-дълбоки безпокойства относно действията на Китай в Синцзян, Хонконг, Тайван, за кибератаките срещу САЩ и за икономическата принуда срещу нашите съюзници", заяви Блинкън пред китайския външен министър Ван И и пред висшия отговарящ за въпросите на външна политика в Китайската комунистическа партия Ян Цзечъ.
"Всяко едно от тези действия застрашава основаващия се на правила ред, който гарантира световната стабилност. Ето защо не става дума само за вътрешни въпроси и ние чувстваме, че сме длъжни да говорим за всичко това", допълни Блинкън.
От своя страна висшият китайски представител Ян Цзечъ каза, че САЩ използват военна мощ и финансово надмощие, за да упражняват натиск върху други страни. Според него САЩ също така злоупотребяват с понятието за национална сигурност, за да застрашават бъдещето на международната търговия. Ян Цзечъ обвини САЩ, че подстрекават някои страни да нападат Китай. Той каза, че Синцзян, Хонконг и Тайван са неделима част от китайската територия.
Висшият китайски дипломат заяви, че САЩ могат да се представят по-добре в областта на човешките права. Той каза, че ситуацията с човешките права в САЩ е влошена и че чернокожите американци са избивани в САЩ.
Ян Цзечъ заяви, че САЩ трябва да гледат собствените си вътрешни дела, а Китай ще гледа своите си вътрешни дела. Той заяви, че ако САЩ искат да имат вземане-даване с Китай, то те трябва да го направят по правилния начин.
"Нищо не може да задуши и потисне Китай", заключи Ян Цзечъ.
Той предупреди, че Китай ще вземе твърди мерки в отговор на американските намеси в китайските вътрешни дела, допълва Франс прес.
"Китай е твърдо против американските намеси във вътрешните дела на Китай. Ние изразяваме нашето най-силно противопоставяне на тези намеси и ще вземем твърди мерки в отговор", каза той и препоръча на САЩ да изостави "манталитета от времето на Студената война".
Още преди началото на срещата високопоставен представител, пожелал да остане анонимен, каза, че се очаква разговорите в Анкъридж да бъдат много трудни.
В разговорите участва и съветникът по националната сигурност на президента Джо Байдън - Джейк Съливан, който каза, че САЩ не искат конфликт с Китай, но добави, че страната му ще се бори винаги заради "нашите принципи, нашия народ и за нашите приятели".
От китайска страна освен Ян Цзечъ в разговора участва и външният министър Ван И. Дискусиите продължават и днес.
Но още в първия ден САЩ обвиниха Китай в демагогия и в това че привилегирова театралниченето вместо дебатите по същество, предадоха световните агенции, като се позовава на неназован американски представител, намиращ се в Анкъридж. За най-висшия китайски дипломат - Ян Цзечъ, американският представител каза, че той незабавно е нарушил протокола с дълга встъпителна реч вместо изказване в рамките на предвидените две минути.
Китайската делегация също обвини САЩ в нарушения на протокола и каза, че американските представители са говорили прекалено дълго и са отправили необосновани нападки и обвинения относно китайската вътрешна и външна политика. Те освен това са се държали негостоприемно с китайските гости, с които са се заяждали.
Но поне бе изпълнено обещанието на двете страни да си кажат всичко. Те го направиха, като по този начин демонстрираха, че между двете световни сили има непреодолими различия и безмилостна конфронтация, отбелязва Франс прес.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни