Европейският съюз разкритикува днес временното правителство, сформирано от талибаните в Афганистан, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
То не е нито приобщаващо, нито представително спрямо етническото и религиозно многообразие на страната, каза говорител на ЕС.
"Въз основа на първоначален анализ на обявените имена, това не изглежда като приобщаващ кабинет, който да е представителен за богатото етническо и религиозно многообразие на Афганистан, какъвто се надявахме да видим, и обещан от талибаните през последните седмици", посочи той в комюнике.
На среща миналата седмица министрите на външните работи на страните от Европейския съюз подчертаха необходимостта от "приобщаващо и представително" преходно правителство в Кабул.
Това беше "едно от петте поставени условия", за да може да бъдат установени отношения между ЕС и новите афганистански власти, припомни днес говорителят.
Завръщайки се на власт в Афганистан в средата на миналия месец, две десетилетия след края на своя фундаменталистки и брутален режим в страната между 1996 и 2001 г., талибаните обявиха вчера състава на правителство, което не е приобщаващо, в разрез с поетите от тях ангажименти.
Всички членове на този кабинет, което ще се ръководи от Мохамад Хасан Ахунд - бивш близък сътрудник на основателя на ислямисткото движение молла Омар, който почина през 2013 г., - са талибани. И почти всички те принадлежат към пущунския етнос, отбелязва АФП.
Няколко от новите министри, част от които бяха много влиятелни фигури при предишния режим на талибаните, са в санкционните списъците на ООН.
Четирима ог тях са преминали през американския затвор в Гуантанамо.
Известно е, че министър-председателят Мохамад Хасан Ахунд е одобрил унищожаването на гигантските статуи на Буда в Бамиян през 2001 г., каза Бил Роджо, главният редактор на специализирания сайт "Лонг уор джърнъл" (Long War Journal).
Германия, Китай и Япония посрещнаха днес хладно съставянето на временното правителство на талибаните в Афганистан след мълниеносното завземане на Кабул от ислямистите миналия месец, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Изразявайки тревога за състава на правителството, германският външен министър Хайко Маас каза, че не вижда особени поводи за оптимизъм по отношение на ситуацията в Афганистан.
"Обявяването на преходно правителство, без участие на други групи, и вчерашното насилие срещу демонстранти и журналисти в Кабул не са сигнали, даващи поводи за оптимизъм", каза министърът.
Афганистанците, които се радваха на голям напредък в образованието и гражданските свободи през 20-годишното управление на подкрепяни от САЩ правителства, изпитват страхове за намеренията на талибаните и след идването на власт на ислямистите се провеждат ежедневни протести.
Маас каза обаче, че Германия иска да продължи контактите с талибаните в опит да гарантира, че повече хора ще могат да напуснат страната, засегната от недостиг на храни и спиране на международната финансова помощ.
Китай, който има обща граница с Афганистан, призова за сформиране на "открито и представително" правителство, след като талибаните завзеха властта в страната през август, на фона на хаотичното изтегляне на американските войски, сложило край на 20-годишния конфликт.
Азиатският гигант вижда в съставянето на новото правителство в Афганистан необходима стъпка към възстановяване на страната, каза в Пекин говорителят на китайското външно министерство Ван Вънбин.
"Надяваме се новите афганистански власти да се вслушват повече в мнението на хората от всички етнически групи и фракции, за да отговорят на стремежите на собствения си народ и на очакванията на международната общност", каза говорителят на ежедневен брифинг.
Китай е готов да поддържа контакти с лидерите на новото правителство, допълни Ван в отговор на въпрос за това дали Пекин ще признае новото правителство.
В Токио високопоставен служител каза, че Япония следи действията на талибаните и ще продължи сътрудничеството си със САЩ и други страни, едновременно изразявайки тревога за безопасността на японските граждани в Афганистан.
ООН заяви, че в Афганистан се очакват затруднения в достъпа до основни услуги, след като продоволствието и международните помощи за населението са на път да се изчерпят. Според световната организация тази година над половин милион души в страната са вътрешно разселени.
Протестите продължават, арести на журналисти
Протестиращи излязоха по улиците на Афганистан за трети пореден ден въпреки опитите на талибаните да сплашат хората, които са опозиционно настроени към управлението им, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Група от афганистански жени излезе рано днес в населения предимно с хазарейци Западен Кабул, за да протестират срещу състава на новото правителство.
Видеозаписи от протеста, разпространени в социалните медии, показват как протестиращи преминават през града, скандирайки "Кабинетът без жени пада". Някои от тях носят плакати, на които е написано: "работа, образование и свобода".
Местните медийни канали престанаха да съобщават за уличните протести, след като вчера талибаните задържаха за кратко група от журналисти, отразяващи демонстрацията срещу намесата на Пакистан в Афганистан.
Днес Заки Даряби - издател на онлайн вестника "Етилатроз", занимаващ се с разследвания и анализи, съобщи в Туитър, че петима журналисти от вестника са били арестувани в Кабул.
В друг пост в Туитър журналистът от "Лос Анджелис таймс" Набих Булос информира, че талибаните са изтласкали него и съпровождащия го фотограф, който също така са се опитали да принудят да изтрие кадрите от днешния протест в Кабул.
Вчера ислямистките бойци потушиха насилствено протести и в няколко други градове в Афганистан, включително в Херат, Газни и Файзабад.
Поне двама протестиращи са били убити и седем ранени в западната част на провинция Херат, след като талибаните са открили огън, за да разпръснат протестиращите, според информация на очевидци.
Има информация и за арестувани при протестите в Газни.
Говорителят на талибаните Сухаил Шахин съобщи днес на репортери в група в "УотсАп", че хората, възнамеряващи да провеждат мирни демонстрацнии, могат да го направят, след като получат разрешение от властите.
Шахин обвини протестиращите в отправянето на обиди към лидерите им с цел провокация.
Бившият президент се извини на народа
Бившият президент на Афганистан Ашраф Гани, който избяга от страната на 15 август - деня, в който талибаните влязоха в столицата Кабул, се извини днес на своите сънародници за това, че не е успял да им осигури по-добро бъдеще, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
"Дълбоко съжалявам, че моята собствена глава в афганистанската история приключи с трагедия, подобна на тази на моите предшественици, без да се осигури стабилност и просперитет за Афганистан. Извинявам се пред афганистанския народ, че не успях да направя така, че нещата да свършат по различен начин", заяви Гани в комюнике.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни