Енергийната криза в Европа става световна, прогнозира днес Блумбърг. Държавите все повече разчитат на природния газ заради усилията да не горят въглища и да преминат към по-чисти енергийни източници. Страните наддават, за да си осигурят запаси от синьо гориво, а износителите му като Русия ограничават износа. Положението ще се влоши, когато температурите паднат, прогнозира агенцията.
Кризата в Европа вещае беди за останалата част от планетата. Правителствата предупреждават за прекъсвания на снабдяването и затваряне на предприятия.
Запасите в европейските хранилища са на исторически ниски нива за това време на годината, а потоците от Русия и Норвегия са ограничени отбелязва Блумбърг. В същото време производството от вятърни турбини намалява заради спокойното време. Остаряващите атомни електроцентрали в Европа биват постепенно затваряни, което допълнително увеличава търсенето на газ. Не е чудно, че европейските цени на газа скочиха с близо 500 процента през изминалите 12 месеца и се намират на близки до рекорда нива.
Повишението принуждава някои производители на изкуствени торове в Европа да намаляват производството. Газът е основна суровина в него. Това заплашва земеделието, защото намаленото предлагане на торове води до повишаване на цените им и оттам - на земеделската продукция и цените на храните. И тук проблемът може да добие глобален мащаб.
Овен политиците, и банкерите ще следят внимателно метеорологичните прогнози, защото да бъдат осигурени допълнителни доставки е вече късно, а инфлацията на енергийните и хранителните цени може да се окаже, че не е временно и преходно явление.
Природният газ произвежда два пъти по-малко въглеродни емисии от въглищата, но при липсата на алтернатива при студена зима може да принуди правителства да отложат климатичните си цели, особено в Азия, коментира "Блумбърг". Това се отнася с особен сила за Китай, където в няколко провинции е въведен режим на тока за предприятията, за да се вместят те в целите за енергийна ефективност и намаляване на замърсяването, поставени от лидера Си Цзинпин. Тази тенценция може да се задълбочи, ако студът през зимата принуди властите да отклоняват газ от промишлеността за отопление на населението. Китай е най-големият вносител на природен газ в света. Макар тази година да е внесъл два пъти повече синьо тгориво от миналата, още не е успял да попълни запасите си. Страната се бори и с недостиг на въглища.
Енергиен режим в китайската индустрия би подкопал глобалните доставки на стомана и алуминий, което на свой ред също би довело до повишаване на цените им.
Мощностите в Япония и Южна Корея са защитени от дългосрочни договори за доставки на втечнен природен газ и въпреки тях Корейската електрическа компания обяви по-рано този месец повишение на цените - за първи път от осем години.
Очертава се надпревара за осигуряване на доставки на втечнен природен газ в Азия, Европа, Близкия Изток и Южна Америка от Катар, Тринидад и Тобаго и САЩ.
Междувременно цената на петрола марка "Брент" от Северно море днес превиши 79 щатски долара за първи път 23 октомври 2018 г.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни