През август 2021 година производствените цени в България се увеличават с 3% спрямо предишния месец и отбелязват рекорден ръст на годишна база с близо 18% в резултат на силен скок на енергийните цени, показват данни на Националния статистически институт, цитирани от БНР. Те са и доказателство за продължаващо повишаване на инфлация в близките месеци.
Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) се повишава през август с 3,0% спрямо предходния месец. Най-драстично повишение с 12,7% е регистрирано при производството и разпределението на електрическа енергия, а преработващата промишленост с едва 0,4%, докато в добивната промишленост има ценово понижение със 7,4 на сто.
На годишна база общият индекс на цените на производител в страната бележи рекорден ръст със 17,9 на сто.
Значителен ръст на цените с 31,3% спрямо август 2020 г. е регистриран при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия, в добивната промишленост - с 14,1% и в преработващата промишленост - с 13,9 на сто.
По-значителен ръст е отчетен при производството на основни метали - с 44,4%, производството на химични продукти - с 16.7%, производството на дървен материал и изделия от него, без мебели - с 15,4%. Намаление на цените се наблюдава при производството на текстил и изделия от текстил, без облекло - с 1,1%.
Индексът на цените на производител само на вътрешния пазар в България се увеличава през август с 4,2% на месечна база и със 17,2% спрямо година по-рано (август 2020 г.).
Индексът на цените на производител на международния пазар пък нараства с 1,2% спрямо предходния месец и с 19,0% спрямо съответния месец на 2020 г.
По-рано този месец НСИ оповести доклад, отчитащ повишаване на потребителска инфлация през август с 0,8% месечно и с 3,7% на годишна база.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни