Българсксият план за възстановяване е готов и се бави само, за да бъде намерено съгласие по темата за енергетиката, каза днес пред БНТ служебният министър-председател Стефан Янев.
В центъра на тази тема е бъдещето на въглищните топлоелектроцентрали от комплекса „Марица Изток“. Правителството започва другата седмица консултации с Европейската комисия с цел да договори удължаване с година или две срока за затваряне на инсталациите за изгаряне на въглища в тези ТЕЦ-ове. Идеята е те да минат на газ като преходно гориво, а по-късно - на смес от газ и водород. За целта до ТЕЦ-овете трябва да бъде прокаран газопровод, каза премиерът.
Частните „Марици“ (1 и 3), т.е. т.нар. „американски централи“ ще могат да ползват плащането от държавата на техните въглеродни емисии до 2024 г. и 2025 г., след което те ще трябва или да ги плащат сами, или и те да преминат на газ, за което ще имат възможност, каза Янев, подчертавайки, че това ще бъде решение на собствениците им.
Националната стратегия за енергетиката предвижда ТЕЦ-овете в “Марица-Изток“ за бъдат затворени през 2035 г.
„Ние сме готови да дискутираме с Европейската комисия по-късна дата - 2036 или 2038 г.“, каза Янев. „2040-а може би вече е прекалено“.
„Идеята е за замяна на основното гориво на тези централи, т.е. да се запази тяхната мощност като енергопроизводители с друг вид гориво- каза той. - В тази връзк в плана ние сме предвидили прекарването на тръба, която да доставя газ".
Отговаряйки на други въпроси, Янев каза, че страната ни има достатъчни договорени и складирани количества газ за тази зима. Той призна, че газохранилищата ни не са пълни докрай и не уточни докъде са пълни.
Според служебния премиер правителството управлява здравната криза „по добър начин", „ваксинирането не върви, защото така е заложено от самото начало“.
„Смятаме да продължим курса, който провеждаме досега“, отговови Янев на въпрос за кандидатурата на Република Северна Македония за членство в Европейския съюз.
Той поясни, че европейските ни партьори вече разбират какво иска България - да спре езикът на омразата и лошото отношение към гражданите на бившата югорепублика с българско самосъзнание“.
„Категорично не се поддаваме на шантаж“, заяви той по отношение на натиска върху стравната ни да даде съгласие за започване на присъединителни преговори със Скопие.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни