Испания е с най-високо ниво на ваксинация сред големите европейски страни, пощадена е от новия скок в броя на заразените на континента, но това не значи, че не я заплашва нова епидемична вълна, предупреждават експерти, цитирани от АФП.
Травматизирана от първата вълна през пролетта на 2020 г., страната регистрира стойност на заразяване, която е сред най-ниските в Европа - 63 случая на 100 000 жители на двуседмична база, отбелязва агенцията.
Този показател е двойно по-висок в Италия, близо шест пъти в Германия (страната, установила вчера рекорд по брой на новите инфектирани с над 50 000 случая за денонощие) и 12 пъти по-висок във Великобритания, сочат изчисления на АФП въз основа на официални данни.
В сряда премиерът Педро Санчес каза в парламента, че ситуацията е "положителна" и има "причини за задоволство с оглед това, което става" в страните наоколо.
В Испания, където населението далеч не е толкова резервирано към ваксините, колкото другаде в Европа, 79 на сто от хората са ваксинирани изцяло при 67 процента във Великобритания и Германия.
Пълен ваксинационен курс в Испания са преминали почти всички жители над 70-годишна възраст (99 процента) - повече, отколкото във Франция и Италия, благодарение на ваксинационната кампания, строго следвала възрастовата пирамида.
"Това разпределение на приоритетите предизвика забавяне в началото; в крайна сметка обаче в дългосрочен план даде по-добри резултати", обяснява за АФП Иняки Комас, изследовател от Института по биомедицина във Валенсия.
"Културен бульон"
Своята роля изигра и по-мекият климат, който все още позволява на испанците да се срещат навън и да се хранят на открито, добавя той.
Вече от месец не е ограничен броят на участниците в масови прояви и нощният живот отново тече; остава обаче задължението да се носят маски на закрито.
Същевременно експерти предупреждават, че застудяването и лошото време ще вдигнат броя на заразените, тъй като защитата, осигурявана от ваксините, с времето намалява, а новите варианти носят и нови рискове.
"Тези три фактора са идеалният културен бульон за коронавируса", посочва Иняки Комас, според когото Испания "навлиза в критична фаза".
"Знаем как се предава вирусът. Щом захладнее и започне да се смрачава по-рано, човек гледа да влезе някъде, а вирусът се разпространява тъкмо на закрито", допълва Сесар Карбальо, специалист от спешното отделение в мадридската болница "Рамон и Кахал".
"Във вярната посока"
И при все че страната регистрира едно от най-високите нива на ваксинация в Европа, епидемиолозите се въздържат да говорят за колективен имунитет - такъв не може да бъде осигурен само с ваксините, които не предпазват от заразяване.
"Испания се движи във вярната посока, но това не означава, че е достигнала точката, от която няма връщане назад", изтъква Салвадор Масип, преподавател по здравни науки в Отворения университет на Каталуния и автор на труд за "Големите епидемии на съвремието".
Според Института за данни и оценки в здравеопазването (IHME) със седалище в Сиатъл (Северозападът на САЩ), броят на случаите в Испания ще расте от средата на ноември, през декември ще отбележи скок и ще достигне пик към края на годината.
Но дори "нивата на заразяване да са високи", "ако хората са ваксинирани, няма да се разболеят тежко", казва успокоително Иняки Комас.
БТА
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни