Водят се преговори със социалните партньори учебната година да започва от първия понеделник на септември, а не от 15-и.
Това съобщи в петък по БНТ министърът на образованието и науката Николай Денков.
Той се аргументира, че в България учебната година започва най-късно - на 15 септември, докато в другите държави първият учебен ден e около 10-15 дни по-рано.
Според него изместването на първия учебен ден е разумно, особено в сегашната епидемична обстановка, защото това осигурява повече време за преговор и затвърждаване на материала. Освен това през септември времето е хубаво и има повече възможности за занимания навън.
Към момента не се налага промяна на ваканциите на учениците, уточни още министърът. Ако се натрупат пропуски, е възможно учебната година за по-малките да се удължи със седмица-две, най-късно до края на юни, както се случи миналата учебна година.
Докато необходимите количества тестове не бъдат доставени в склада на БЧК, от просветното министерство не могат да кажат дата за връщането на по-големите ученици, каза още Денков.
Към момента Министерството на здравеопазването е поръчало около 4,2 милиона теста. Получени са малко над 1 милион, по-голямата част от които вече са разпределени. В момента в склада в БЧК има 114 300 теста, които са достатъчни за изследване на най-малките ученици до края на следващата седмица.
Не може да става дума за дискриминация спрямо учениците от 11 до 19 години заради факта, че все още не могат да се завърнат в класните стаи, смята министърът. Учениците от 5-и до 12-и клас са вече повече от месец на дистанционно обучение.
Той изтъкна, че заболеваемостта у нас е такава, че сега най-важно е да осигурим опазването на общественото здраве.
"Борбата е да осигурим тестове за всички", твърди министърът, но не се ангажира със срокове. Той не потвърди твърденията на здравния министър Стойчо Кацаров, че е доста възможно големите ученици да се върнат в клас още от следащата седмица.
В София има концентрация на ваксинирани ученици, така че най-вероятно учениците от някои гимназиални паралелки ще се върнат в клас със зелен сертификат, каза още министърът на образованието.
Николай Денков уточни, че ако получи покана да остане на министерския пост в следващия редовен кабинет, ще я обмисли. Към момента такива разговори не са водени. Той участва в коалиционните преговори в сектор "Образование", защото е поел ангажимент към "Продължаваме промяната" да помогне на партията с изготвянето на програмата в тази сфера. Денков изтъкна, че е изключително обнадежден от проведената дискусия.
Добавка от 160 лв. за месеците ноември и декември 2021 година ще получат към заплатите си училищните директори, които организират изследване на учениците за COVID-19 два пъти в седмицата, за да осигурят присъствено обучение в безопасна среда, съобщиха в петък от МОН.
Това засега са само ръководителите на училища с паралелки от 1-ви до 4-и клас, които се върнаха в клас от 10 ноември тази година.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни