Държавите от ЕС могат да използват противовирусните таблетки за лечение на COVID-19 на компанията "Пфайзер" - паксловид, в ранните етапи след поставяне на диагноза, въпреки че все още не е приключила пълната процедура по регулаторен преглед, съобщи европейският регулатор на лекарствата, цитиран от Ройтерс, информира БТА.
Пациентите с висок риск от тежко прекарване на болестта трябва да започнат петдневен курс на прием на паксловид възможно най-скоро след поставяне на диагнозата или в рамките на 5 дни от появата на симптоми, но не и ако вече е необходимо да им се подава допълнителен кислород.
"Решението на агенцията сега може да бъде използвано за подкрепа на национални препоръки за възможната употреба на лекарството преди даване на разрешение за търговия", се казва в съобщение на Европейската агенция по лекарствата (ЕМА).
ЕМА и преди е позволявала по подобен начин употребата на някои инжектирани лекарства на основата на антитела и това се случва в момент, когато правителствата бързат да подсилят арсенала си за борба срещу новия вариант Омикрон. Има вероятност и Омикрон да е изградил вече устойчивост срещу някои от тези лекарства.
На фона на увеличаващия се брой на новите случаи на заразени с коронавирус в региона, през ноември европейският регулатор постъпи по подобен начин с хапчето молнупиравир на "Мерк". Той посъветва то да бъде приемано в рамките на пет дни от появата на първите симптоми за лечение на пълнолетни пациенти, които не се нуждаят от кислородна подкрепа и са изложени на риск от влошаване на болестта.
Според публикувани тази седмица данни, хапчето на "Пфайзер" е почти 90 процента ефективно в предотвратяване на хоспитализации и смърт при високорискови пациенти и по последни данни от лаборатории лекарството запазва ефективността си срещу бързо разпространяващия се вариант Омикрон.
ЕС все още води преговори за закупуване на лекарствата на "Мерк" и "Пфайзер". Не е ясно кога или дали Европейската комисия ще започне процедура по съвместни поръчки на тези лекарства и колко държави ще си осигурят доставки чрез европейската схема или ще ги закупуват индивидуално.
"Пфайзер" съобщи във вторник, че скоро очаква одобрение от Американската агенция за контрол на храните и лекарствата и други регулаторни органи.
Решенията идват на фона на опитите за справяне с повишаването на броя на инфекциите в региона, което заплашва да претовари здравните системи и на фона на бързото разпространяване на Омикрон. Това накара някои правителства отново да въведат ограничения преди началото на коледните празници.
Още по темата
- Здравният министър: Бракували сме дози ваксини за 33 млн. лв.
- "Пфайзер" и "Бионтех" са предложили на ЕС да плати половината цена на всяка доза ваксина, от която се отказва
- ЕК: Количествата ваксини са договаряни със страните членки
- Позицията на кабинета: България не иска да плаща повече за ваксини, които бракува
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни