Северноатлантическият алианс се готви за мащабен въоръжен конфликт с Русия, каза заместник-министърът на отбраната Александър Фомин на брифинг за военни аташета и представители на чуждестранни посолства, акредитирани в Москва, цитиран от ТАСС.
„Военното изграждане на блока е изцяло пренасочено към подготовка за мащабен, високоинтензивен въоръжен конфликт с Русия“, каза Фомин на брифинга, в който според руската агенция са участвали 105 чуждестранни военни аташета и представители на посолствата на 65 държави, в това число - 18 души, представляващи 14 от страните на НАТО..
Според него в доктриналните документи на НАТО от последните години, например във военната стратегия на НАТО от 2019 г., Руската федерация е пряко, „без каквито и да било еквиваленти, идентифицирана като основен източник на заплахи за сигурността на коалицията“.
Преднамерените провокации на Северноатлантическия алианс близо до руските граници с голяма вероятност могат да прераснат във въоръжен конфликт, каза Фомин, цитиран от ТАСС.
„Напоследък алиансът премина към практиката на директни провокации, изпълнени с висок риск от ескалация във въоръжена конфронтация“, каза Фомин.
Като пример той посочи опита на британския разрушител „Дифендър“ (Defender) на 23 юни 2021 г. да проникне в териториалните води на Руската федерация край бреговете на Крим.
„Показателно е, че действията на кораба на британския флот бяха осигурени от американския стратегически разузнавателен самолет RC-135“, каза Фомин.
По думите му в Черноморския регион спрямо 2020 г. интензивността на използването на разузнавателни самолети се е увеличила с над 60 процента. Броят на излетите се увеличи от 436 на 710.
НАТО също нееднократно докладва за повишена руска военна активност не само в Черно море, но и в Балтийско, около Северния полярен кръг и близо до границите на НАТО.
Присъствието във водите на Черно море на кораби и спомагателни съдове на извънрегионални държави от НАТО, според зам.-министъра, "фактически е станало постоянно".
„От януари до декември тази година са извършени 30 захода на кораби на НАТО, през 2020 г. са били 23. Общата продължителност на престоя е над 400 дни, през 2020 г. – 359“, каза Фомин.
Той също така подчерта, че след като САЩ се оттеглиха от Договора за премахване на ракетите със среден и по-малък обсег, НАТО всъщност игнорира инициативата на руския президент Владимир Путин да наложи мораториум върху разполагането на нови ракети със среден и по-малък обсег на действие. Европа и възможността за разработване на мерки за взаимна проверка за справяне със съществуващите опасения.
„Разгръщането на такива ракети в Европа е малко вероятно да подобри сигурността на НАТО“, заключи Фомин.
Фомин обвини алианса, че планира военно сдържане на Русия, докато по-рано е обръщал повече внимание на съвместни проекти.
НАТО засили присъствието и дейностите си след руската анексия на Крим и подкрепата на Москва за сепаратисткия бунт в Донбас, защото страните от източния фланг на съюза, особено балтийстките републики и Полша се почувствата заплашени от действията на Русия. Според Фомин обаче влошаването на отношенията между Русия и НАТО е започнало по-рано от 2014 г.
„След края на Студената война Руската федерация многократно правеше опити да намери нови форми на взаимодействие с НАТО, да създаде стабилна, равна система на европейска сигурност за всички. Би било погрешно да се смята, че влошаването на състояниятоя Русия - НАТО започна през 2014 г.“, каза Фомин.
Според него „декларираните цели за равноправно сътрудничество от страна на алианса не са били изпълнени много по-рано, всъщност веднага след разпадането на Варшавския договор“.
„В същото време Русия тогава беше безпрецедентно отворена за конструктивно партньорство със Запада и извърши доброволна демилитаризация на страната по западните й граници. Беше извършено и безпрецедентно изтегляне на войските от страните от Варшавския договор“, каза той.
Фомин добави, че в момента НАТО поддържа десетки хиляди свои извънрегионални войски и стотици единици бойна техника в държавите от източния си фланг и провежда там редовни мащабни военни учения.
Зам.-министърът обвини и „запдните партньори“ на страната му, че сами са провокирали „събитията в Украйна“, за да оправдаят прекъсването на сътрудничеството си с Русия.
Той заяви, че „именно САЩ и техните съюзници подкрепиха кървавия държавен преврат в страната, признали са новата администрация, дошла на власт по незаконен път с поддръжката на Запада".
Фомин обвини НАТО и за това, че в последните години е пренебрегнала интересите на Русия и отказала да води с нея равноправен диалог. Това е една от причините за „фиаското“ на западните съюзници в Афганистан, добави още той.
По думите му НАТО умишлено усвоява Арктика за военни цели (нещо, което Русия прави в не по-малка степен - б.р.) , стратегическите сили на алианса все повече се включват в учения в непосредствена близост до границите на Русия в този регион.
Фомин каза, че руското министерство на отбраната очаква най-бързата реакция на НАТО на предложенията на Москва за гаранции за сигурността и готово да започне преговори за тях във всяко удобно време.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни