Учени от университета на английския град Бристол са разработили нов тип задвижващ механизъм за летящи микророботи, които размахват крила по време на полет, пише сп. "Сайънс роботикс".
Летящите микророботи обикновено използват зъбни колела и други сложни задвижващи елементи за предаване на силата от двигателите към крилата. Това усложнява конструкцията и я прави по-тежка.
Британските учени, ръководени от Джонатан Роситър, са разработили система за задвижване на крилата, която използва изкуствени мускули. Дизайнът им е вдъхновен от летящи насекоми като мухите.
Системата е наречена LAZA.
"С LAZA прилагаме електростатични сили директно към крилото, вместо да използваме сложна и неефективна задвижваща система", обяснява Тим Хелпс от изследователския екип.
Това води до по-добри характеристики, опростява конструкцията и може да доведе до създаването на нов клас евтини и леки летящи микроапарати, подходящи например за изследване на вятърни турбини.
Създателите смятат, че роботите LAZA с размерите на насекоми могат да бъдат полезни и за опрашване на редки цветя или за търсене на хора в срутени сгради.
Още по темата
- Евродепутатите одобриха €35 млрд. за Украйна от замразените руски активи
- България е получила близо четвърт от средствата по Механизма за възстановяване и устойчивост
- Киев получи от ЕК €4,5 млрд. от Механизма за Украйна
- Инж. Тодор Андонов: Трябва работещ механизъм за санирането, за да не останем гетото на Европа
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни