Изследователи от Университета RMIT в Мелбърн, Австралия, са открили нов достъпен метод за създаване на костни клетки от стволови, съобщи Science Daily.
Тъканното инженерство е нов подход в медицината, в който стволови клетки - които могат да се превърнат във всички други видове - се ползват за възстановяване на човешките тъкани.
Меките тъкани не са лесни, но истинското предизвикателство бяха костите - досега това ставаше със сложна и скъпа апаратура, която не става за масово производство. В добавка, в повечето случаи се получава само със стволови клетки, извлечени от костния мозък на пациента - много болезнена процедура.
Изследователите в Мелбърн са открили много по-евтин начин - с помощта на звукови вълни. При това методът работи и води до ефективно лечение и със стволови клетки, извлечени от мастни тъкани, което е много по-леко за пациента.
"Звуковите върни намаляват и времето за лечение - за което стволовите клетки се превръщат в костни - с няколко дни", обяснява единият от водещите изследването, д-р Ами Гелми. "Този метод не изисква и допълнителни медикаменти за растеж на костите, и се прилага много лесно."
Звуковите вълни се излъчват от евтин микрочип, разработен от RMIT, който може да бъде настройван точно за манипулирането на клетки, флуди и и материали. До откритието се стига след десетилетие, в което другият водещ изследването - проф. Лесли Йео - и неговият екип са изучавали ефекта на звукови вълни над 10MHz честота върху различни материали. На практика откритието е мултидисциплинарно, съвместна работа между биолози и инженери.
Разбира се, следва най-важната стъпка - разширяването на производството на платформата, така че да се разработят практични биореактори.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни