Американските адвокати на Делян Пеевски са подали на 6 август иск за неоснователно според тях санкциониране на клиента им за корупция и с настояване да получат информация какви данни са събирани срещу него и как.
Това съобщава "Дневник", като пише, че разполага с иска.
Той е от името на доскорошния депутат от ДПС и шест негови фирми, посочени миналата година в решението на Държавния департамент и на Министерството на финансите на САЩ. С иска не се оспорват по същество деяния на санкционирания и фирмите му, а характерът на административни действия на двете министерства.
В документа се казва, че повече от година след санкциите Пеевски не е уведомен на какво основание по-точно са му наложени те. Единствените документи са прессъобщенията на двете американски министерства, но фактите и твърденията в тях били оскъдни и "неадекватни", се казва в иска.
Клуб Z припомня, че САЩ традиционно не оповестяват публични мотиви за решенията си срещу лица по т. нар. глобален закон "Магнитски". Такава беше практиката още от първия санкциониран - съдията от спецсъда Андон Миталов.
Щом не споделят нищо повече с Пеевски, значи нямат нищо реално срещу него, фирмите му и двете му деца (които също са санкционирани като близки), е заключението на защитниците му.
Като аргумент от адвокатите е използвано и решение на българската прокуратура. Само дни преди закриването й в края на юли Специализираната прокуратура прекрати проверките на Пеевски (точно на рождения му ден, б.р.) и друг от санкционираните по "Магнитски" Илко Желязков (бивш зам.-председател за Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства). С пълна пара прокуратрата продължава да работи по близо 20 обвинения срещу третия - Васил Божков.
"Твърде общите формулировки на обвиненията разочароваха българските власти (бел.ред. - посочена е Специализираната прокуратура), които независимо разследваха твърденията и заключиха, че няма абсолютно никакви доказателства по което и да е от обвиненията в прессъобщението на Държавния департамент", както и че в България "общият характер на тези твърдения прави по-нататъшното разследване безплодно", е записано в иска, цитиран от "Дневник".
Адвокатите атакуват по Закона за административното производство с твърдение, че клиентът им е жертва на "действия на агенция, констатации и заключения, за които се смята, че са произволни, резултат на своеволна лична преценка, злоупотреба с дискреция или по друг начин". Поради това съдът трябва да обяви, че не съответстват на закона, не са в сила и се отменят, настояват те.
Искът, подаден пред съд в столичния окръг Колумбия от кантората Morgan, Lewis & Bockius, е срещу министъра на финансите Джанет Йелън, държавния секретар Антъни Блинкен, ръководените от тях две министерства и още няколко агенции. В документите, внесени в съда, Пеевски заявява, че от юли 2021 г. търси и не получава подходящо обяснение за основанията на действията срещу него нито каквито и да е доказателства в подкрепа на твърденията на САЩ.
Клуб Z припомня, че не особено "резултатни" бяха два санкционни списъка, които миналата година първото служебно правителство се опита да направи - базирайки се на санкционираните по "Магнитски" физически лица и свързани с тях фирми. ВАС масово отменя рестрикциите, тъй като в България, както и в целия ЕС, няма законова база да се транспонират наложените от Държавния департамент санкции.
Сред първите печеливши на делата бяха майката на Певски - Ирена Кръстева и съпругата на Васил Божков - Елена Динева.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни