
През 2015 г. управляващите и държавната администрация, която работи по управление на европейските фондове, ще са изправени пред предизвикателството да усвоят най-много европейски средства от влизането на страната ни в ЕС на 01 януари 2007 г., пише БГНЕС, като се позовава на справка, изпратена от кабинета на вицепремиера по европейските въпроси Томислав Дончев.
Средно по 258 млн. евро на месец или общо близо 3,1 млрд. евро са парите, които България трябва да усвои през тази година или ще ги загуби окончателно.
Най-рано през април ще стане ясно точно колко са загубените пари по европейски програми през 2014 г. За момента официално е потвърдено, че загубите по Оперативна програма "Околна среда" и Програмата за развитие на селските райони възлизат на над 150 млн. лева.
2015 г. е последната, в която страната може да усвоява пари от стария програмен период – 2007-2013 г., съгласно правилото n+2/n+3. От справката на кабинета става ясно, че през следващите 12 месеца България трябва да усвои точно 1/3 от всички евросредства, които страната ни е имала право да получи през изминалите осем години. Към края на 2014 г. нивото на усвояването на получените от европейския бюджет средства е 67,28%.
Ето и данните, получени от БГНЕС, за процентното изпълнение на европейските програми към края на 2014 г., както и за оставащата сума, която трябва България да усвои от еврофондовете до края на 2015 г.:
ОП "Транспорт" - 72% изпълнение, остават за усвояване 610 млн. евро
ОП "Околна среда" - 39,4% изпълнение, остават за усвояване 721 млн. евро
ОП "Регионално развитие" - 58% изпълнение, остават за усвояване 521 млн. евро
ОП "Конкурентноспособност" - 81% изпълнение, остават за усвояване 283 млн. евро
ОП "Техническа помощ" - 66% изпълнение, остават за усвояване 13,9 млн. евро
ОП "Развитие на човешките ресурси" - 83% изпълнение, остават за усвояване 296 млн. евро
ОП "Административен капацитет" - 73% изпълнение, остават за усвояване 44,1 млн. евро
Програма за развитие на селските райони - 73 % изпълнение, остават за усвояване 578 млн. евро
Ниският процент на изпълнение при двете оперативни програми "Околна среда" и "Регионално развитие" се дължи на временното преустановяване на плащанията по тях от страна на Европейската комисия. Срещу финансова корекция в размер на 152 млн.лв., които България прие Брюксел да ѝ наложи, плащанията по ОПОС бяха възстановени преди два месеца. До края на януари се очаква плащанията и по частично спряната ОПРР също да бъдат възобновени. Това става възможно, след като правителството прие налагането на глоба в размер на 133 млн. лева. Други 120 млн. лв. България ще загуби безвъзвратно и по Програмата за развитие на селските райони. Там обаче рискът от загуба е за близо 500 млн. лв., колкото е размерът на финансовата корекция, която европейските одитори са наложили на България с предварителен доклад, който правителството и българските експерти тепърва ще обжалват. Около 2/3 от наложените финансови корекции са заради неправомерно проведени обществени поръчки, което е довело до злоупотреба с пари на европейския данъкоплатец, смятат одиторите.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни