"И правителството на Република Северна Македония, както и обществеността, с нетърпение чака деня, когато и у нашите съседи ще узрее времето, когато и там онези граждани, които имат например македонско самосъзнание, ще могат по същия свободен начин да практикуват убежденията си".
Това заяви премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски в изявление за МИА, съобщава БТА.
"Ние като правителство стоим зад свободните убеждения на всички граждани, очакваме същия подход и реципрочност към българските граждани с македонско самосъзнание", каза още той, помолен да коментира откриването на клуба при Културния център "Ванчо Михайлов" в Битоля.
"Става дума за противоречива историческа личност, която е възприемана по различен начин от различни групи граждани в Република Северна Македония. Все пак, тъй като става дума за гражданска инициатива, съгласно Европейската конвенция за правата на човека, с която ние сме изцяло съгласувани, такива проекти не са предмет на държавен надзор. В Република Северна Македония всички граждани имат възможност свободно да практикуват своите етнически, религиозни и идеологически убеждения", допълни македонският премиер.
Много по-остър обаче бе северномакедонският президент Стево Пендаровски, който лично се включи в кампанията срещу България след откриването на Културния център.
"Откриването на културни центрове навсякъде в демократичния свят води към сближаване на народите и техните култури, но да се именува културен обект на лице, което е доказан сътрудник на фашисткия режим от Втората световна война, не обслужва тази благородна кауза", се казва в коментара на Пендаровски по повод вчерашната церемония в Битоля, на която присъстваха множество български политици от всички партии, съобщава Нова тв.
"Не оспорвам доброто намерение на премиера Петков, вчера обаче в състава на българската делегация бяха представители и на предишното управление в София, които бяха най-гласните противници на македонския път към Европа. С тяхното присъствие и изявления бяха минимизирани посланията за добросъседство и сътрудничество на българския премиер", каза още Пендаровски.
По думите му през 2017 г. идеята да се сформира историческа комисия имаше за цел да се намери компромис за историческите събития и личности, които трябва да бъдат честване заедно и от македонския, и от българския народ.
"За съжаление, вчера в Битоля беше направен опит един доказан сътрудник на хитлеристкия нацистки режим да бъде представен като мост за сближаване между двете държави", допълва той.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни