Прокуратурата отказва да образува досъдебно производство (срещу депутат), което насочва към извода за създаден дисонанс в отношението на прокуратурата.
... Такава благосклонност не е проявена към останалите над 1200 граждани, осъдени с влезли в сила присъди за периода 2020-2021 г., именно за нарушаване на предписанието си за задължително домашно лечение на COVID-19,
... Фактите навеждат до извода, че СГП не прилага законите точно и еднакво спрямо всички граждани на България."
С тези и други констатации МВР атакува пред Апелативна прокуратура отказа на прокурор от първата инстанция да образува дело срещу депутат от ГЕРБ. Става въпрос за нарушаване на карантината, за което - по изчисления на МВР, има около 1200 присъди на "простосмъртни" и над 1400 образувани досъдебни производства. А както и Клуб Z писа, някои от присъдите в периода 2020-21 г. бяха ефективни - затвор.
Случаят с неособено известния депутат от Варна Бранимир Балачев нашумя през февруари. Тогава - на 21-ви, МВР изпрати до главния прокурор Гешев (само той има право да иска снемане на имунитети, б.р.) писмо, че депутатът-юрист е нарушил предписанията на РЗИ и по времето, когато е трябвало да бъде в изолация, се е явил като адвокат по дела в Районния съд във Варна.
От МВР са категорични, че има достатъчно данни за образуване на досъдебно производство и започване на разследване за извършено деяние по смисъла на чл. 355 от НК.
СГП обаче прекрати разследването същия месец - на 28 февруари.
Именно този акт сега се атакува пред Апелативна прокуратура, искането е да се отмени постановлението като незаконосъобразно и да се върне "делото на прокурор с указания за последващи процесуални действия".
„Очевидно СГП отказва да изпълни основната си функция - да следи за спазването на законността, като привлече към отговорност лицата, извършили престъпление. По този начин се постига резултат, който е несъвместим с принципите на правовата държава – толериране на определени правонарушители и създаване на условия за незачитане на законите от обществото", пишат в жалбата до САП от МВР.
Както е известно, темата с обжалваемостта на прокурорските откази от разследване е една от най-големите и дълговечни в обществото и правните среди. Сега те подлежат на контрол само от горестоящия прокурор.
Ето и прессъобщението на МВР:
МВР депозира жалба до Софийска апелативна прокуратура
Жалбата е срещу Постановление на СГП за отказ да се образува досъдебно производство по случай, свързан с нарушаването на карантина от народен представител
В жалбата, адресирана до Софийска апелативна прокуратура чрез Софийска градска прокуратура, МВР настоява апелативен прокурор да упражни правата, предоставени му от закона и с постановен от него акт да отмени като неправилно и незаконосъобразно Постановлението от 28 март т.г., с което е отказано образуване на досъдебно производство и се прекратява предварителна проверка по описа на СГП, както и да върне делото на прокурор с указания за последващи процесуални действия.
Припомняме, че на 21 февруари тази година с писмо до главния прокурор на Република България МВР изпрати на ВКП документи, свързани с нарушаването на карантина от народен представител. Поводът беше получена от полицията информация, че депутатът е нарушил предписанията на РЗИ и по времето, когато е трябвало да бъде в изолация, се е явил като адвокат по дела в Районния съд във Варна. По случая беше образувана преписка в ОДМВР-Варна. Веднага след като стана факт Постановлението на СГП, МВР заяви намерението да го обжалва.
В жалбата се посочва, че обективен анализ на събраните материали сочи наличието на достатъчно данни за образуване на досъдебно производство и започване на разследване за извършено деяние по смисъла на чл. 355 от НК. Изложени са подробно съображенията за това. Констатира се, че въпреки изброените безспорни факти за осъществен от депутата състав на престъпление по смисъла на НК и то – квалифициран, прокуратурата отказва да образува досъдебно производство, което насочва към извода за създаден дисонанс в отношението на прокуратурата. Припомня се, че такава благосклонност не е проявена към останалите над 1200 граждани, осъдени с влезли в сила присъди за периода 2020-2021 г., именно за нарушаване на предписанието си за задължително домашно лечение на Ковид-19, като голяма част от тези присъди са ефективни. Образуваните досъдебни производства по чл. 355 от НК през 2021 г. са 1418 на брой, съгласно официалните данни на МВР за осъществен контрол по спазване на противоепидемичните мерки. Фактите навеждат до извода, че СГП не прилага законите точно и еднакво спрямо всички граждани на България.
„Очевидно СГП отказва да изпълни основната си функция - да следи за спазването на законността, като привлече към отговорност лицата, извършили престъпление. По този начин се постига резултат, който е несъвместим с принципите на правовата държава – толериране на определени правонарушители и създаване на условия за незачитане на законите от обществото. Правният мир и общественото мнение изискват въздигане на справедливостта като основен принцип, а в конкретния случай е пренебрегнат", е категоричната позиция на МВР, изразена в жалбата.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни