Ръководството на Държавата консолидационна компания (ДКК) ще сезира днес прокуратурата за част от констатациите, изнесени в доклад от проверка на състоянието на "Кинтекс". Това съобщи на пресконференция Смиляна Нитова, изпълнителен директор на ДКК.

"Досега старото ръководство и изпълнителният директор на "Кинтекс" Александър Михайлов не са представили годишен финансов отчет на дружеството, нито подобен отчет за първото тримесечие на тази година", каза Нитова.

Вчера новият Съвет на директорите на свое заседание е приел и двата отчета. Според тези отчети печалбата на дружеството за първото тримесечие на годината е около 17 пъти по-малка спрямо същия период на миналата година.

Съветът на директорите на ДКК е възложил на Съвета на директорите на "Кинтекс" да направи проверка на състоянието на дружество и да представи доклад от тази проверка, съобщи БТА. 

"Във връзка с изнесени неистини от бившия изпълнителен директор на "Кинтекс" Александър Михайлов по отношение на твърдението му, че той е сключил много изгоден договор за дружеството за 42 млн. евро за износ на специална продукция, такъв не е намерен в дружеството", каза Нитова, която цитира резултати от доклада.

Досега са сключвани договори за дейност, която дублира дейността на служители от дружеството, допълни тя. Има и договори, които преповтарят определена дейност, става дума за припокриване дейността на един граждански договор с друг такъв действащ. По думите на Нитова фрапантен е случаят с агентски договор, като там са платени над половин милиона долара за дейност, която е осъществена преди сключването на този договор. Тя добави, че за един ден - на 20 февруари тази година, е сключен договорът, споразумение към него и проформа е представена фактурата от другата страна и в едноседмичен срок е платена посочената сума.

"При проверката е установено, че всички договори, сключвани за 6 месеца назад, не са докладвани в Съвета на директорите. От това следва изводът, че Михайлов е управлявал еднолично дружеството и не е спазвал правилата на устава, договора за управление и правилата за работа на Съвета на директорите и не е уведомявал ръководство на ДКК за сключените договори", заяви Нитова.

Друг по думите ѝ фрапантен случай от работата на старото ръководство на "Кинтекс" е свързан с това, че "през този период има отказ в Египет от представителството на ВМЗ от "Кинтекс"  и е прехвърлено на частната фирма БИМ, където Михайлов е били на ръководна длъжност.

Бившият шеф: Изнесено е оръжие за Украйна за 200 млн. лв. 

В същото време Александър Михайлов заяви пред медии, че България е изнесла оръжие за Украйна - през Румъния - за 200 млн. лв. Той уточни, че става дума за снаряди за системите за залпов огън "Град". 

Той твърди, че основният път на оръжие за Украйна е през фирми посредници в Полша, съобщи БНТ. 

Михайлов каза, че Асен Василев знае митническите товарителници за износа и дори им цитира номерата.

"Причините за уволненията  - моето в "Кинтекс" и във ВМЗ, много си приличат. Когато започват да идват договори за десетки и стотици милиони, се сменя ръководството и се оклеветяват хората с неверни твърдения. Може би целта е да се сложат нови, наши, послушни хора и да се спре договореното - българско оръжие продължава да отива в Украйна през посредници в Полша", каза Михайлов.