Европейските лидери настояват за ценови таван на сделките с природен газ и на газа, използван за производството на електроенергия.
Това се съдържа в заключенията, приети след първия ден на срещата на върха на ЕС в Брюксел.
Мерките могат да бъдат задействани още в края на месеца или началото на ноември, каза френският президент Еманюел Макрон,
„Единството и солидарността вземат връх“, изтъкна председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
Той съобщи, че лидерите са се обединили, за да действат по три цели - понижаване на цените, гарантиране сигурността на доставките и намаление на потреблението. Той изтъкна и волята да бъдат използвани всички възможни мерки за защита на единния пазар.
“Постигнахме много добра и солидна пътна карта, която ще ни позволи да работим върху енергийните цени”, каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Индексът TTF за закупуване на газ вече не е работещ, тъй като се отнася предимно за “синьо гориво” по тръби, а пазарът вече се насочва към втечнен газ. Затова той не отразява пазарните реалности и ще трябва да се развие допълнителен индекс, посочи тя.
Същевременно ще бъде създаден допълнителен корекционен механизъм, за да се ограничат изключително високите цени на газа, който да стане задължителен. На 27 октомври Колегиумът на комисарите ще вземе решение и за удължаване на временната рамка за държавна помощ.
В заключенията се изтъква, че тъй като Русия използва енергията като оръжие във войната, Европейският съюз ще остане единен, за да защити своите граждани и предприятия и да предприеме спешно необходимите мерки. Лидерите на страните членки смятат, че е необходимо да се ускорят и активизират усилията за намаляване на търсенето, за гарантиране на сигурността на доставките, за избягване на режим на ограничения и за намаляване на цените на енергията за домакинствата и предприятията в целия Европейски съюз, както и да се запази целостта на единния пазар.
Съветът на ЕС и Европейската комисия трябва спешно да представят конкретни решения по редица допълнителни мерки. По-важните от тях са следните:
• Доброволно съвместно закупуване на газ. Чрез този механизъм обаче страните членки ще бъдат задължени да запълнят най-малко 15 на сто от запасите си за зимата догодина. Пълноценно трябва да бъде използвана и енергийната платформа на ЕС, която е отворена и за Западните Балкани и трите асоциирани държави от Източното партньорство;
• Нов допълнителен референтен показател до началото на 2023 г. Той трябва да отразява по-точно условията на пазара на газ;
• Временен динамичен ценови коридор за сделките с природен газ с цел незабавно ограничаване на отделни случаи на прекомерно високи цени;
• Временна рамка на ЕС за ограничаване на цената на газа при производството на електроенергия. Същевременно е необходимо да се предотвратява увеличаването на потреблението на газ;
• Мерки за енергийна солидарност в случай на прекъсване на доставките на газ на национално и регионално равнище, както и на ниво ЕС при липса на двустранни споразумения за солидарност. Става дума за солидарно използване на енергийната инфраструктура. Според българския президент Румен Радев, който участва в Европейския съвет, страната ни има принос за обсъждането на тази мярка;
• По-големи усилия за пестене на енергия.
Интересен е фактът, че двете водещи страни в ЕС са на коренно противоположни позиции за ценовия таван. Германия е против, а Франция за. Париж има подкрепата поне на 14 страни членки.
Унгария уволни свой дипломат в ЕС насред Европейския съвет
Унгария уволни своя заместник постоянен представител в ЕС в разгара на Европейския съвет в Брюксел, съобщи „Политико“, като цитира дипломати от Будапеща и Брюксел.
Уволненият е Габор Бараняй – зам.-посланик, работещ по въпросите на енергетиката и околната среда във формата КОРЕПЕР-1, или Комитета на заместник постоянните представители на страните членки.
Засега не се съобщават причини за мярката. Уволнението на такъв ключов дипломат насред среща на върха на ЕС е нещо необичайно, отбелязва „Политико“.
Унгария е сред противниците на идеята за ценови таван на газа. Премиерът Виктор Орбан не пропусна да се изкаже в съвсем наскоро създадения си профил в туитър.
“Предложението на Европейската комисия за таван на цените на газа е все едно да отидеш на бар и да кажеш на бармана, че искаш да платиш половината от цената на твоята бира. Няма да стане. Потребителите не могат да намалят цените на газа. Само диверсификацията и конкуренцията могат“, написа той и добави в поста си анимиран GIF файл.
The @EU_Commission’s proposal on the gas price cap is like going to a bar and telling the bartender you want to pay half price for your beer. Not going to happen. Customers can’t reduce energy prices. Only #diversification and #competition can. pic.twitter.com/7auYiZSl9p
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) October 20, 2022
Зеленски: Русия се готви да залее 80 селища в Украйна
Русия е минирала водната електроцентрала в Каховка и язовирът може да залее над 80 населени места в Южна Украйна, сред които и пристанището Херсон.
Предупреждението отправи украинският президент Володимир Зеленски в поредното си видеообръщение към европейските лидери.
Службите на Киев имат информация, че Москва вече подготвя тази „терористична атака“. От нея ще пострадат стотици хиляди хора.
Зеленски поиска на страната му да бъдат предоставени повече системи да противовъздушна отбрана.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни