Регионалният министър в оставка Гроздан Караджов влезе в остър спор с премиера Кирил Петков по време на дебатите за вота на недоверие в парламента.
Поводът за пореден път бяха плащанията към строителните фирми.
Караджов изтъкна, че в личен разговор премиерът му обяснил, че иска Народното събрание да одобрява плащанията към строителните фирми, защото "не иска, ако падне кабинетът, онзи в отсрещната сграда да се разплаща с фирмите". Сградата срещу правителството е тази на президентството.
"Когато Кирил Петков поиска най-ниската цена да е единствен критерий, казах "Това е прекрасна идея, въведете я с постановление или закон". Защо не въведохме тази идея с постановление на министерски съвет?
Защо да важи само за МРРБ, а не за всички министерства, Агенция "Митници", НАП и всички държавни агенции и фирми. Няма нито една структура, която да е заложила само на "най-ниска цена" като критерий за избор.
Напротив, при някои от тях цената дори има по-малка тежест от качеството. Защо моите служители да не могат да предложат 60:40. Вие сте Ubermenschen, ние сме нисши, както Хитлер и Гьобелс тръгнаха", каза още Караджов.
И допълни:
"Оттам е тръгнало принизяването на едни хора, обиждането на чалгари и нисши същества. Нисшите същества са все крадливи и лоши".
Петков не отговори на твърденията за президента, но повтори твърдението си за свой разговор със Слави Трифонов по повод регионалния министър:
"Когато попитах Слави Трифонов защо иска 40% тежест на други фактори, той ми каза: Ти нямаш проблем с г-н Караджов, имаш проблем с мен. Защото г-н Караджов е просто един брокер".
Петков разказа как е можел да бетонира правителството:
"Първа стъпка - плащаме 3,9 млрд. лв. на г-н Караджов и веднага г-н Тошко Йорданов забравя за Македония.
Втора стъпка - вдигаме телефона на г-н Борисов и му казваме, добре, няма да ви разследваме. Дясната страна млъква и става по-подредена от най-добрия коалиционен партньор.
А от ДПС - единственото, за което не трябва да се говори, е Магнитски. Там е голямото притеснение и големият страх".
Караджов припомни, че разплащането с пътните фирми е било договорено още във времето, когато Асен Василев е бил служебен министър на финансите.
"В предложението не пише за контрол, не пише за каквато и да е междуведомствена комисия", припомни Караджов.
Той посочи, че тогава Василев не е предлагал никакъв контрол.
"За мен корупцията си е корупция винаги, независимо от кого се прави, аз не знам дали това важи и за "Продължаваме Промяната", но знам, че ако някой прокарва интересите на пътностроителните фирми, това не съм нито аз, нито "Има такъв народ".
И ако някой е брокер това не съм нито аз, нито ИТН, брокерите сте започнали работа още през лятото на 2021 г. и като ви гледам и досега не сте спирали", каза Гроздан Караджов.
Още по темата
- "ДПС поиска нова централа. Единият съпредседател, Делян Пеевски, е подписал. Ние какво да направим?"
- Николай Денков: Сценката между Петков и Пеевски заблуждава, че е личностна
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: всичко в името на Пеевски
- Кирил Петков: От ГЕРБ си измислят причини. Не могат да се откажат от Пеевски
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни