![Деянието е осъществено - обективно и субективно... Какво каза ВКС за Иванчева](/media/081/043-desislava-ivancheva-sad-4.l.webp)
"Възможното несъответствие и прекомерност на определената мярка за неотклонение не може да окаже такова влияние на процеса на разкриване на обективната истина, че да го опорочи окончателно и непоправимо."
Това пишат в решението си трима върховни съдии като част от окончателната осъдителна присъда на Десислава Иванчева, Биляна Петрова и Петко Дюлгеров за подкупа в "Младост". Казано просто - какъвто и да е бил арестът им (който възмути голяма част от обществото на 17 април 2018 г.), това не променя фактите около самото им деяние.
![Окончателно - Десислава Иванчева влиза в затвора](/media/081/062-desislava-ivancheva-asns-8oktomvri2020-2.s.webp)
Вчера стана ясно, че ВКС дава на тримата ефективни присъди съответно 6, 5 и 4 години. Съставът, който окончателно реши съдбата им, е: Румен Петров - председател и членове Спас Иванчев (докладчик) и Татяна Грозданова.
Върховните съдии намаляват присъдите на закрития вече Апелативен спецсъд от 8, 7 и 6 г. Но се съгласяват в крайна сметка с тълкуванието от АСНС, че Иванчева първо е поискала сумата от 250 000 евро, която после намалила до 187 500 евро, а реално е приела 70 000 евро подкуп - като първа вноска.
Прокуратрата твърдеше допоследно, че поисканият подкуп е бил 500 000 евро - обща пакетна услуга за едно т. нар. обявяване на заповед, за което мотаели строителния предприемач, но и за последващо пълно съдействие на бъдещите му инвестиционни планове в "Младост".
![Най-старателно описаният подкуп – случаят „Иванчева“ (МОТИВИ)](/media/065/desislava-ivancheva-belana-petrova.s.webp)
Покрай факта обаче, че не може да бъдат признати за особено опасни и защото подкупът е бил в "големи", а не "в особено големи размери, представляващ особено тежък случай" тримата получиха значително по-ниски присъди на втората инстанция.
Що се касае до подсъмимите, Иванчева твърдеше, че присъдата е постановена от незаконен съдебен състав в "грубо нарушаване на презумпцията за невиновност", а другите двама - и че са жертви на провокация към подкуп от предприемача Александър Ваклин.
Иванчева и Петрова активно участваха лично в пледоариите и в защитата си, говорейки понякога с часове.
Върховните съдии се изказват и по протестите на подсъдмите - че шумната медийна кампания на прокуратурата и на политически лица от онова време е повлияла на съда:
"Няма правни и социални механизми, по които волята на независимия съд да бъде подчинена, освен по линия на предвидения инстанционен съдебен контрол. Също така, макар твърдяното поведение и изявления на медии, представители на прокуратурата и органи на изпълнителната власт да пренебрегва и да нарушава презумпцията за невиновност, от материалите по делото не изглежда съдилищата също да са я нарушили или да са били повлияни при произнасянията си."
Иначе казано - признават, че многобройните медийни изяви на ръководената от Иван Гешев спецпрокуратура реално са нарушили презумпцията им за невинност. Но не и за съда.
Иначе върховните магистрати са категорични за бездействието на Иванчева да не придвижи преписката на Александър Ваклин:
"Това бездействие има напълно преднамерен характер и е типично бюрократичен административен произвол, довел придвижването на административната преписка до „задънена улица“, един пример за т.н. “Параграф 22“... в продължение на много месеци.
И още:
... Бездействието е било целенасочено, мащабно и не само по отношение на свидетеля Ваклин и предразположението към подобен вид престъпления е било ясно очертано в начина на изпълнение на служебните й (на Иванчева) задължения."
Като довод се изтъкват множеството жалби до Столична община срещу районната администрация и от други фирми. А Ваклин е бил "подложен на административен натиск – чрез бездействие и по същество е изнудван", отсичат върховните съдии.
В резюме:
не е вярно, че присъдата на тримата почива само на предположения, че е произнесена от незаконен състав, че са незаконни приложените СРС, дори напротив - въззивният съд твърде подробно се е занимал с възраженията относно образуването на делото, основанията за това и участието на КПКОНПИ - все теми, които бяха сред десетките точки от обжалванията на тримата.
Касационният състав заключава, че деянието, за което е обвинена подсъдимата Иванчева, е "осъществено от обективна и субективна страна, като правилно е определена и формата на съучастие".
Освен споменатите години затвор, ВКС намалява глобата на Иванчева от 15 000 на 12 000 лв., на Биляна Петрова - от 12 000 на 10 000, а на Петко Дюлгеров - от 10 000 на 8 000 лв. Тримата няма да могат и да заемат ръководни държавни постове за малко по-кратки периоди, съответно - 8, 7 и 6 години.
Цялото решение на ВКС може да прочетете тук.
Още по темата
- Осъдена за убийство на 7-годишно дете - тя ли превърна в ад живота на Иванчева в затвора
- САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 милиона долара
- Ще даде ли сам имунитета си Ибрямов? Адвокатите му мислят, депутатите му съчувстват
- Убиецът на жена от "Младост" откраднал кръст и икона от жертвата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни