Време е Китай да "рекалибрира" политиката за "нулев COVID", да спре масовите локдауни и да премине към по-фокусиран подход в борбата срещу COVID-19.
Това обяви ръководителката на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева в интервю за Асошиейтед прес дни след избухването на протести в КНР, които на места прераснаха и в призиви за сваляне на комунистическата партия и Си Цзинпин.
Георгиева обясни, че строгите ограничения, насочени към изолирането на всеки случай, трябва да бъдат прекратени "именно поради въздействието, което имат както върху хората, така и върху икономиката".
През уикенда в Китай избухнаха протести в няколко града и Хонконг, които се превърнаха в най-голямата демонстрация на гражданско неподчинение от десетилетия насам. Властите облекчиха някои мерки, но не демонстрираха никакви признаци да се отказват от по-широката си стратегия, покрай която държат затворени милиони хора в домовете им месеци наред
"Виждаме колко е важно да се отдалечим от масовите локдауни и да бъдем по-фокусирани в ограниченията", изтъкна Георгиева във вторник в Берлин. "Насочването позволява да се ограничи разпространението на COVID без значителни икономически разходи".
Георгиева също призова Китай да преразгледа политиките за ваксиниране и да се съсредоточи върху "най-уязвимите хора".
Ниският процент на ваксинации сред възрастните хора е основната причина Пекин да прибегне до локдауните. Появата на по-заразни варианти поставя под все по-силен стрес държавата в усилията ѝ да спре разпространението.
МВФ очаква китайската икономика да нарасне само с 3,2% тази година, под средното за света през 2022 г., което е рядко явление.
Комунистическата партия предприе стъпки в посоката, която Георгиева препоръчва, преминавайки към изолиране на сгради или квартали с инфекции вместо цели градове, и предприе други промени, които са насочени към намаляване на човешките и икономическите разходи. Но скокът на инфекциите от октомври насам постави местните управници под натиск от централната власт да наложат карантини и други ограничения, които жителите възприемат за твърде крайни.
Попитан за критиките срещу потушаването на протестите, говорител на китайското външно министерство защити стратегията на Пекин и добави, че правата на обществото са гарантирани от закона.
Правителството се опитва да "осигури максимална защита на живота и здравето на хората, като същевременно минимизира въздействието на COVID върху социалното и икономическото развитие", каза Джао Лиджиан.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни