Русия няма да приеме таван на цените на своя петрол и анализира как да реагира, заяви Кремъл в отговор на споразумението, сключено от западните страни с цел ограничаване на един от ключовите източници на финансиране на войната в Украйна, предаде Ройтерс.
Изявлението направи говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, още преди официално да бъде обявено, че Съветът на ЕС одобри приетия от Г-7 и Австралия максимален таван от 60 долара за барел за внасяния по море суров петрол от Русия.
Москва се е подготвила за това, съобщи руската държавна информационна агенция ТАСС.
"Ние няма да приемем това ограничение", заяви Песков. Той допълни, че Русия ще извърши бърз анализ на споразумението и след това ще реагира.
Русия многократно е заявявала, че няма да доставя петрол на страните, които прилагат ограничението - позиция, потвърдена от посланика на Москва към международните организации, базирани във Виена, Михаил Улянов. Днес в социалните медии той написа:
"От тази година Европа ще живее без руски петрол".
Таванът на цените, договорен от Г-7, ще позволи на страните извън ЕС да продължат да внасят по море руски суров петрол, но ще забрани на корабните, застрахователните и презастрахователните компании да обработват товари с руски суров петрол, освен ако той не се продава за по-малко от 60 долара за барел.
Това би могло да затрудни превоза на руски суров петрол на цена над този таван, дори до държави, които не са част от споразумението.
В коментари, публикувани в "Телеграм", посолството на Русия в САЩ разкритикува, по неговите думи, "опасния" ход на Запада и заяви, че Москва ще продължи да търси купувачи за своя петрол.
"Подобни стъпки неминуемо ще доведат до увеличаване на несигурността и до налагане на по-високи разходи за потребителите на суровини", заяви посолството.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни