Без изненади България отново се нарежда на последните места в категориите борба с корупция и върховенство на закона.

Това става ясно от годишното изследване на Институт "Отворено бщество" - "Индекс на настигане", което бе представено днес по време на публична дискусия в СУ "Св. Климент Охридски", основен лектор в която бе вицепремиерът Меглена Кунева. Темата: "Настигат ли страните от Централна и Източна Европа останалите държави от ЕС? Мястото на България".

Изследването включва 35 държави - 28-те членки на Европейския съюз и кандидатките Албания, Исландия, Македония, Черна гора, Сърбия, Турция и Босна и Херцеговина. То отчита четири основни категории: икономика, демокрация, качество на живот и добро управление.

В общата картина, от 35 места, България е на 29-о.

Най-лошите ни индекси са по отношение на енергийната ефективност (на последното 35-о място), корупцията (34), върховенство на закона (31) и свобода на медиите (30).

30-и сме и в категория "ефективност на правителството", а що се отнася до политическата стабилност, сме на 27-о място. В категорията престъпност сме 29-и, в здравеопазване - 31-и, а в образование - 27-и. В общата категория "качество на живот" сме на плачевното 30-о място.

Все пак от "Отворено общество" отчитат, че сме на доброто 18-о място по индекса "конфликт и напрежение в страната", както и че се ползваме с добро име по отношение на външния ни дълг, който продължава да е нисък в сравнение с други страни от ЕС.

"Усилията след приемането ни в ЕС намаляха. Приехме членството като крайна цел", отчете "недостига" в средноевропейското ни развитие и Меглена Кунева.

Тя очерта няколко основни проблема: медийната свобода, забавянето на приемането ни в Шенген, съдебната реформа.

"Свободата на медиите е свързана с ниската корупция, а нсиката корупция с високите икономически резултати. Уви, България падна много по показателя "свобода на медиите"", отбеляза вицепремиерката.

Що се отнася до съдебната система, за "гнилите ябълки" в която отдавна се говори, Кунева заяви:

"Достатъчно инвеститори напуснаха страната, включително и български. Достатъчно инвеститори не дойдоха в България, чули от колегите си. Съдебната ни система трябва да разпознае своите отговорности".

"Най-силната валута е доверието. Не знам дали с един удар ще можем да разсечерм Гордиевия възел", допълни Кунева, визирайки проекта на правосъдното министерство за цялостна съдебна реформа.

По отношение на Шенген Кунева отново заяви, че страната ни работи, за да покаже, че е готова за членство като е изпълнила всички критерии и че приемането ни не трябва да се обвързва с механизма за сътрудничество на Еврокомисията. Тя коментира и интервю на Тихомир Безлов, експерт в Центъра за изследване на демокрацията, пред Радио "Фокус". Безлов предупреди, че влизането ни в Шенген ще доведе до още по-голям миграционен натиск към страната и до заплахи за националната ни сигурност.

Според силовия вицепремиер нямало данни да има връзка между влизането в Шенген и увеличаването на миграционния натиск. Кунева се позова на опита на другите държави, но пък не отчете прогнозите за нова бежанска вълна напролет и че България е външна граница на ЕС. Било точно обратното - "Шенген не е само пътуване без граничен контрол към Гърция по време на лятната отпуска, а и икономика и сигурност". 

Кунева обаче съобщи, че в края на месеца в Рига предстои среща на вътрешните министри на ЕС и въпросът с приемането ни в Шенген и с опазването на границите отново ще бъде поставен. Както и този с изменение на споразумението от Дъблин така че да се въведе квотен принцип в ЕС за прием на хора, търсещи закрила, съобразен и с БВП на съответната държава. 

Това предложение днес е актуално и поради факта, че множество държави, сред които и България, не могат да се справят с интеграцията на бежанците. Затова и Кунева щяла да предложи да се изготвят и общи европейски правила, подобно на политиките за справяне с младежката безработица.

В контекста на интеграцията, Кунева коментира и че не е била разбрана правилно по отношение на свое изказване от предходния ден. Тогава бе съобщено, че тя предлага санкции за бежанците, които не изпращат децата си на училище. Днес уточни, че става въпрос за хората, получили закрила (бежански статут), с което започват да се ползват с правата на всеки български гражданин. 

"Когато ти си с правата на гражданин в тази страна, имаш и същите задължения", бе лаконична Кунева, но не уточни какви биха били тези санкции.

Утре, на редовното заседание на Министерския съвет, предстои Кунева да внесе дългообсъждания план с мерки за защита на границата с Турция. По думите й земеделското министерство ще ремонтира 131 км горски пътища като за това можело да използва и пари от еврофондовете. Ще се построи т.нар. ограда по браздата, ще се засили видеонаблюдението.

Що се отнася до искането на МВР за засилване на щата на "Гранична полиция" с още 700 души, 500 от които да патрулират на терен, Кунева каза, че макар и в момента бюджетът да не го позволявал, можело да се мисли и в тази посока. Защото кабинетът нямало да прави компромиси със сигурността. 

Преди заседанието на министрите утре се очаква да има и такова на съвета по сигурността към МС.