Въпреки периодичните твърдения на директора на Народния театър Васил Василев, че скандал и конфликт там няма, актьори решиха да напомнят за напрегнатата ситуация с поредно писмо. След като преди време част от трупата първо подкрепи Василев като се подписа под вече приготвен текст, сега има посочен и виновник.

В отворено писмо те са се подписали под текст, в който се иска оставката на министъра на културата в служебното правителство Велислав Минеков. Адресатът е президентът Румен Радев, който назначи и този пореден служебен кабинет.

"Изразяваме дълбокото си възмущение от раздухването на конфликта в медийното пространство чрез разпространяване на полуистини, слухове и лъжи, които се представят от министър Минеков в неговите публични изяви.  Можем да цитираме дълга поредица от изявления, в които Народният театър е определян като „блато“ и „пирамида“, артистите като жертви на „шпиономания, външен натиск и страх“, целящи подкрепа на директора и т. н. Изреждането на подобни изказвания би превърнало писмото ни в ехо на езика на омразата, затова ще спрем дотук", се казва в писмото, цитирано от бТВ.

"Ако смятате, че министър Минеков действа от позицията на принципал на Министерство на културата и приемате в този случай думата „култура“ в нейния широк смисъл, едва ли нещо ще Ви попречи да „изхвърлите в кошчето“ това писмо", завършва текстът, който вероятно е написан от пиара на театъра, ако се следват правилата на професията.

Точно пиарката на Народния театър Велислава Кръстева обаче е едно от главните действащи лица в ситуацията, която по думите на директора Василев не е конфрикт. Напрежението в културната институция започна след като стана ясно, че режисьорът Александър Морфов е надраскал вратата на кабинета на Кръстева с надписи "Пиар на ДПС" и призиви тя да си тръгва. Както той обясни по-късно бил провокиран, защото пиарката, която е и дългогодишно добре познато лице на ДПС, се  появила на парламентарните избори на 2 октомври в компанията на Ахмед Доган. 

В предишното отворено писмо на актьори от театъра, в което се подкрепяше директора, в стегнат стил сред заслугите му се подчертаваше, че той е успял чувствително да вдигне възнагражданията им.

В новия списък отсъстват имената на Аня Пенчева, Владимир Пенев, Иван Юруков...

Същевременно в профила си във фейсбук Василев обяви, че подава жалба срещу Минеков в Комисията срещу дискриминация.

"След поредната атака на служебния министър на културата срещу Народен театър "Иван Вазов", неговия екип и автономия взех своето решение. Възложих на юристи и те вече работят по моя жалба пред "Комисията за защита от дискриминация" за това недопустимо поведение и действия. Следващата седмица ще бъде образувано делото. За 118 г. над Народен театър "Иван Вазов" нееднократно са правени опити за упражняване на политически натиск и винаги е било безуспешно. И днес няма да бъде по-различно!", написа той.

Ето и пълния текст на отвореното писмо до Радев:

Уважаеми господин Президент, 

Обръщаме се към Вас във връзка с т. н. „скандал“ в Народен театър „Иван Вазов“ тъй като Вие сте човекът, назначил господин Велислав Величков Минеков за служебен министър на културата,.

Действията на господин Минеков в качеството му на министър на културата и представител на изпълнителната власт, би следвало да водят до разрешаване на конфликти, ограничаване на щети от всякакъв характер и прилагане на висок етичен стандарт при разрешаване на кризи. 

С публичните си изяви по конфликта в Народния театър, господин Минеков уронва престижа на представляваната от него институцията.

Ние, долуподписаните артисти от Народен театър „Иван Вазов“, се обединяваме в искане за оставка на министър Минеков.

Изразяваме дълбокото си възмущение от раздухването на конфликта в медийното пространство чрез разпространяване на полуистини, слухове и лъжи, които се представят от министър Минеков в неговите публични изяви.  Можем да цитираме дълга поредица от изявления, в които Народният театър е определян като „блато“ и „пирамида“, артистите като жертви на „шпиономания, външен натиск и страх“, целящи подкрепа на директора и т. н. Изреждането на подобни изказвания би превърнало писмото ни в ехо на езика на омразата, затова ще спрем дотук.

Мълчанието ни до този момент се дължеше на убеждението, че всяко следващо изказване би удължило живота на скандала, че медиите разчитат на нашата приказливост в подобни случаи, за да го възпроизвеждат в най-невероятни вариации по темата, включително и за да го политизират. В момент на политическа нестабилност именно това е най-опасният възможен сюжет. За съжаление липсата на публична реакция от наша страна започва да се тълкува превратно. Сега ние излизаме от зоната на неутралитет.

Какви щети са нанесени в резултат от действията на министър Минеков: уронване престижа на министерската институция, уронване авторитета на трупата на Народен театър “Иван Вазов” – културен институт с национално значение, опит за внасяне на разкол в артистичното съсловие чрез манипулативното оповестяване на трудовите ни възнаграждения, опити да бъдем припознати като поддръжници на определена политическа партия, легитимиране на „езика на омразата“ като естествена форма за разрешаване на кризи в обществото и в частност на кризи в културния сектор. Такива действия не застрашават само Народния театър. Те могат да се разпространят епидемично и да се превърнат в норма на поведение, а това би означавало културна катастрофа.

При пожар в театъра се спуска желязна завеса, за да бъдат спасени зрителите. Така  се е случило преди почти 100 години, на 10 февруари 1923 г. Сцените са ветровити места и пожар може да тръгне от една искра. Днес всяка неистинна дума се превръща в пламък. Пуснете желязната завеса на сцената на скандала! 

Вярваме, че законовите средства в рамките на институцията са единственият възможен инструмент за установяване на истината. Назначеният одит на театъра е стъпка в тази посока. Преди приключването му обаче общественото мнение е тенденциозно манипулирано от министър Минеков с неверни и провокативни изказвания и със заемане на страна в конфликта. Това поражда съмнение и в резултатите от назначените проверки, поради простия факт, че те се случват в предубедена публична среда.

Ако смятате, че министър Минеков действа от позицията на принципал на Министерство на културата и приемате в този случай думата „култура“ в нейния широк смисъл, едва ли нещо ще Ви попречи да „изхвърлите в кошчето“ това писмо. 

С уважение:

Албена Ставрева

Александра Василева

Ана Пападопулу

Антон Радичев

Асен Данков

Биляна Петринска

Бойка Велкова

Валентин Балабанов

Васил Драганов

Виктория Колева

Владимир Карамазов

Владислава Николова

Вяра Табакова

Георги Мамалев

Гергана Змийчарова 

Дарин Ангелов

Деян Ангелов

Деян Донков

Димитър Николов

Ева Данаилова

Ева Тепавичарова

Елена Иванова

Емануела Шкодрева

Жаклин Даскалова

Жорета Николова

Зафир Раджаб

Илиана Коджабашева

Ирина Митева

Йордан Петков

Карла Рахал

Любомир Петкашев

Михаил Петров

Ненчо Костов

Павел Иванов

Павлин Петрунов

Параскева Джукелова

Пламен Димов

Радена Вълканова

Радина Кърджилова

Снежина Петрова

София Бобчева

Стелиан Радев

Стефан Къшев

Стефания Колева

Стоян Пепеланов

Христо Петков

Христо Терзиев

Христо Чешмеджиев

Цветан Алексиев