В Иран бе екзекутиран бивш заместник-министър на отбраната, признат за виновен по обвинения в шпионаж в полза на Великобритания, предадоха световните агенции.
Смъртната присъда на Алиреза Акбари бе изпълнена чрез обесване, съобщиха днес ирански държавни медии. 61-годишният Акбари, който имаше двойно гражданство - иранско и британско - отричаше обвиненията и казваше, че признанията му са били изтръгнати с мъчения.
Британският премиер Риши Сунак каза, че е ужасен от екзекуцията на бившия ирански заместник-министър.
"Това беше коравосърдечен и страхлив акт, извършен от варварски режим, който не спазва човешките права на своя народ", написа в "Туитър" Сунак, цитиран от Ройтерс.
Министърът на външните работи на Великобритания Джеймс Клевърли също осъди екзекуцията в Иран на човек, който има и британско гражданство.
"Този варварски акт трябва да бъде осъден възможно най-строго. Той няма да остане без последствия", написа Клевърли също в "Туитър".
Алиреза Акбари бе задържан през 2019 г. и му бяха повдигнати обвинения в шпионаж в полза на Великобритания във връзка с преговорите на Иран със западните сили за ядрената му програма. Тази седмица Акбари бе осъден на смърт като "един от най-важните агенти на британското разузнаване", съобщи в сряда иранската съдебна власт и уточни, че наказанието, постановено от Върховния съд, е окончателно.
По-рано тази седмица съпругата на бившия ирански заместник-министър каза пред Би Би Си, че е била поканена на "последна среща" с него в затвора, където той бил държан в единична килия. Мариам Акбари нарече мъжа си "патриот" и каза, че той е станал жертва на фракционни борби в кръговете на властта.
Като високопоставен служител на иранското министерство на отбраната, Алиреза Акбари е установил близки връзки с политици, които се опитват да посредничат и постигнат помирение след вълната от протести в страната, отбелязва ДПА, цитирана от БТА.
Вчера Джеймс Клевърли призова Иран да не изпълнява смъртната присъда, която определи като политически мотивирана.
От Иран постъпват много съобщения за арести и дори екзекуции на хора, обявени за агенти на чуждестранни разузнавания, особено на израелската служба Мосад и на Централното разузнавателно управление (ЦРУ) на САЩ. Твърденията на иранските власти обикновено не може да бъдат потвърдени по независим път, а процесите се водят тайно, посочва ДПА.
Редица граждани на западни държави са задържани в Иран. Според властите в техните страни Техеран е повдигнал скалъпени обвинения на тези хора, за да ги използва като разменна монета.
Акбари бе екзекутиран на фона на вълната от протести в Иран след смъртта в полицейски участък в столицата Техеран през септември на млада жена, задържана от нравствената полиция, защото не носела правилно своя хиджаб. През последните дни демонстрациите, избухнали след кончината на Махса Амини - 22-годишна иранка от кюрдски произход - позатихнаха на фона на предприетите от властите репресии.
До момента на смърт бяха осъдени най-малко 18 участници в протести, сред които една жена. Четирима от тях вече бяха екзекутирани.
По данни на правозащитници до момента са били убити общо най-малко 520 демонстранти, а над 19 300 човека са били задържани, посочва АП.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни