Американски изтребители са поразили с ракета "неидентифициран обект", летящ над езерото Хюрън, където минава границата между САЩ и Канада. Смята се, че е същият, проследен над Монтана и наблюдаван от правителството от предната вечер, съобщиха американски служители, цитирани от Асошиейтед прес и БТА.

Летящият обект бе свален, след като по-рано бяха поразени други обекти в Аляска и Канада, тъй като са летели на височина, която е представлявала заплаха за пътническите самолети.

По-рано вчера американските и канадските власти ограничиха част от въздушното пространство над езерото и бяха изпратени изтребители да прехванат и да се опитат да идентифицират обекта.

Това е четвъртият обект, свален този месец. Двама американски служители, говорещи при условие за анонимност, заявиха пред Ройтерс, че военните са свалили обекта, но отказаха да кажат дали той прилича на големия бял китайски балон, който беше свален по-рано този месец (обобщение на инцидентите - виж по-долу)

Високопоставен представител на САЩ заяви, че обектът е имал осмоъгълна структура без забележим полезен товар. Няма индикации, че обектът е представлявал военна заплаха или че може да е бил използван за шпионска дейност.

Канадският премиер Джъстин Трюдо съобщи, че са изпратени екипи да съберат отломките от поразения обект в канадската територия Юкон, за да бъдат анализирани.

А извънземни?

Генералът от ВВС на САЩ, който ръководи контрола върху въздушното пространство на Северна Америка, след поредица от сваляния на неидентифицирани обекти, коментира вчера възможността те да са с извънземен произход, предаде Ройтерс.

Запитан дали изключва извънземен произход на трите въздушни обекта, свалени от американски военни самолети в рамките на няколко дни, генерал Глен Ванхърк отговори:

"Ще оставя разузнавателната общност и контраразузнавателната общност да изяснят това. Нищо не изключвам".

"На този етап продължаваме да оценяваме всяка заплаха или потенциална заплаха, неизвестна, която се приближава към Северна Америка, като се опитваме да я идентифицираме", каза Ванхърк, ръководител на Северноамериканското военновъздушно-космическо командване (НОРАД) и Северното командване на САЩ.

Ванхърк заяви това вчера на брифинг на Пентагона, след свалянето от американски изтребител Ф-16 на споменатия осмоъгълен обект над езерото Хюрън.

Друг служител на американската отбрана, пожелал анонимност, заяви отделно след брифинга, че военните не са видели доказателства, които да сочат, че някой от въпросните обекти е с извънземен произход.

Отговорът на Китай

По-късно официален Китай отговори, че Съединените щати са изпратили балони в китайското въздушно пространство повече от 10 пъти от януари 2022 г. насам, съобщи Франс Прес. Агенцията коментира, че изявлението задълбочава спора между двете страни, след като предполагаем китайски шпионски балон беше свален от Съединените щати в началото на февруари.

"Само от миналата година американски балони са летели незаконно над Китай повече от 10 пъти без никакво одобрение от страна на китайските власти", каза на брифинг говорителят на външното министерство Ван Вънбин.

Ван Вънбин разкритикува и "прекомерната сила", след като "усъвършенствана ракета" беше използвана за сваляне на китайския "цивилен безпилотен дирижабъл" на 4 февруари, но не коментира другите три обекта.

Той също така призова САЩ да "погледнат себе си", вместо да обвиняват Китай. Ван Вънбин обвини САЩ, че са "най-голямата страна в света, осъществяваща наблюдение и с най-голямата шпионска мрежа в света". Според него Съединените щати са инсталирали "оборудване за наблюдение в близо 100 от своите посолства и консулства в чужбина, за да откраднат тайни от страната домакин".

Да обобщим

Четири обекта – единият описан от Вашингтон като китайски шпионски балон, бяха свалени над САЩ и Канада за по-малко от десет дни. Това пресмята днес Франс прес, цитирана от БТА..

Един балон и три "обекта"

На 2 февруари Пентагонът заяви, че следи балон, летящ на голяма височина над територията на САЩ.

Според Вашингтон несъмнено става дума за китайски шпионски балон, навлязъл в Щатите вече от няколко дни. Пекин отговаря, че това е граждански летателен апарат, използван за изследователски мисии, главно в метеорологията. На 4 февруари американската армия сваля балона над Южна Каролина.

На 10 февруари Вашингтон информира, че е свалил "обект" с неизвестно предназначение и притежател, летял високо над Аляска. На другия ден канадският премиер Джъстин Трюдо съобщава за "неидентифициран обект", свален при съвместна операция на Вашингтон и Отава над Северозападна Канада. В неделя самолет Ф-16 сваля четвърти "обект" в северната част на САЩ.

Пентагонът заяви, че никой от четирите обекта не е изглеждал въоръжен или свързан със заплаха от нападение.

Размери и подробности

Според властите трите първи апарата са били свалени с ракети от американски изтребители Ф-22.

Пентагонът посочи, че китайският балон е бил висок около 60 метра, голям колкото три автобуса и е бил съоръжен с огромен кош, тежащ над един тон. Щатските власти сравниха по големина следващите два обекта с фолксваген "костенурка". 

Третият обект е бил цилиндричен, заяви канадската министърка на отбраната Анита Ананд. Според друг висш служител четвъртият е бил осмоъгълен и "без видим кош".

Вторият и третият апарат са летели на височина към 12 000 метра, а четвъртият – на 6000 метра. Властите заявиха, че всички те са представлявали опасност за гражданските въздушни полети.

Отломките

Американските власти все още полагат усилия да съберат отломките от китайския балон в Атлантика с помощта на самолети, кораби и малки подводници.

ФБР заяви, че е извадена само "малка част" от разузнавателното му оборудване, която се изследва от експерти на Бюрото.

Тези части от оборудването плавали на повърхността, но повечето останали, по-специално слънчевите панели, потънали на 14-метрова дълбочина.

Белият дом информира, че остатъците от обекта, свален над Аляска, са паднали в замръзнали води близо до канадската граница. Канадският премиер Джъстин Трюдо каза, че канадските сили тепърва ще издирват и анализират отломките от третия апарат. Вчера Пентагонът съобщи, че американски и канадски екипи подготвят операция с цел да сложат ръка на четвъртия.

Защо точно сега?

Според специалисти американските и канадските разузнавачи постоянно получават огромно количество данни и следят по-специално за поява на ракети, а не бавно летящи обекти като балони.

Мелиса Далтън, зам.-министър на отбраната на  САЩ, заяви вчера, че след откриването на китайския балон американската ПВО е пренастроила радарите си така, че да откриват по-малки и по-бавно летящи обекти.

Според Щатите балонът е бил контролиран от китайската армия като част от въздушен флот, изпратен от Пекин над повече от 40 страни на петте континента с разузнавателна цел.

В очите на някои аналитици може би става дума за начало на мащабна китайска шпионска операция с цел оценка на военните възможности на чуждестранни държави преди евентуално покачване на напрежението около Тайван през близките години.