12% от хората по света ползват електроенергия, генерирана от слънчеви или вятърни паркове, сочи доклад на британския енергиен тинктанк Ember. А в държавите от Евросъюза цели 22% са на чиста енергия.
Това е увеличение с 2% в световен мащаб спрямо 2021 г. Важно е да се отбележи, че статистиката на Ember покрива потреблението от 78 държави, които обаче покриват 93% от световния пазар. По всяка вероятност останалите 7% ползват предимно изкопаеми горива.
Според експертите обаче се очаква тази година да се достигне историческият максимум за употреба на този тип енергия и от следващата година тя да започне плавния си спад по пътя ни към напълно чист добив на електричество.
Слънчевите централи се развиват по-бързо - тази година са с 24% повече капацитет спрямо 17% при вятърните. Но вятърните паркове имат предимство до момента - за последната година са генерирани с 245 тераватчаса повече слънчева енергия и 312 тераватчаса вятърна.
Любопитно, но може би очаквано, е че най-много нова чиста енергия има в Китай - държавата, която употребява и най-много въглища. Те остават най-ползваният източник на енергия в световен мащаб - 36% от нея се произвежда с изгарянето им.
Очаква се енергийният сектор да стигне въглеродна неутралност около 2040 г., а пълна въглеродна неутралност на световната икономиката като цяло ще видим до 2050 г.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни