"Не е моя грешката и аз не желая да нося отговорност за чужди грехове."
Това заявява в позиция до БТА от понеделник директорът на Националната следствена служба Борислав Сарафов, в която опровергава твърдения на главния прокурор Иван Гешев.
Така обяснителният режим между Гешев и заместника му и шеф на следствието Сарафов продължава. В него ги вкара служебният министър на вътрешните работи Иван Демерджиев, който при изслушване в парламента опроверга, разпространявани и от прокуратурата, и от следствието два съществени момента в историята с взрива пред колата на Гешев - с кого е бил той и за бързо появилия се в точното време и място израелски експерт.
Първоначалната версия беше, че обвинител №1 е бил със семейството си. В НС Демерджиев отрече това, подчерта, че колата на НСО, с която се е движил Гешев, е най-сигурният брониран автомобил на службите, по-защитен от този на президента. Както и че израелският специалист е бил в България, пристигнал малко преди случилото се, наричано от "атентат" до "инсценировка", а от МВР в началото - "инцидент". Последва реакция на Сарафов, че не е разбрал за семейството, а Гешев даде вчера следващо уточняващо интервю пред БНТ, че не бил твърдял такова нещо, а в съобщения казал, че се страхува за децата си. Тази прокурорско-следствена мелодрама днес продължи с необичайно изостряне на тона на Сарафов към шефа му.
Първо, той уточнява в позицията си, че Гешев е оставил в телефонен разговор с него впечатлението, че е със семейството си и че ако е искал да внесе обяснение, можел е да го направи веднага. И така да се избегнат манипулации по темата.
"Защо главният прокурор мълча цяла седмица, вместо да даде дължимите на българското общество пояснения и да избегне дискусията и политизирането на този въпрос, е въпрос, на който аз нямам отговор. Впоследствие аз самият, пазейки „честта на пагона“, както и неговия, и на цялата институция авторитет, опитах да бъда коректен в изказванията си, но това очевидно предизвика политическа, а оттам и медийна реакция спрямо мен, за която аз нямам вина, респ. не желая да нося отговорност", пише Сарафов.
За израелския експерт Сарафов казва, че не го познава и че въпросното лице е било доведено от Ясен Тодоров, зам.-шеф на следствието и бивш член на ВСС.
"Аз не го познавам, нямам информация за неговото име, служебна позиция и експертиза, но изпълнявайки преки указания, с колегите ми дежурни следователи го допуснахме на местопроизшествието, където той се запозна на място с обстоятелствата около взрива, макар и да не беше допуснат до иззетите веществени доказателства, а направи само визуален оглед, след което си тръгна с г-н Тодоров", твърди той.
Накрая призовава: "Прокуратурата трябва да излезе от политическия терен, където е нагазила дълбоко и да се върне в естествената си среда – в защита на справедливостта само и единствено в рамките на институционалните й правомощия".
Ето и цялата позиция:
Провокиран от интервюто на главния прокурор г-н Иван Гешев по БНТ, желая да изразя собствената си гледна точка по някои актуални за обществото въпроси.
Не е моя грешката и аз не желая да нося отговорност за чужди грехове, и в този смисъл казаното от мен, че семейството на г-н Иван Гешев е било в автомобила заедно с него по време на взрива, е провокирано, именно защото той самият в телефонен разговор остави в мен такова впечатление. Всъщност, ако г-н Гешев имаше желание да внесе пояснение и да поправи моята грешка, можеше да го направи още същия ден в свое изявление, с което да внесе необходимата яснота и да преустанови, и избегне манипулациите по темата. Това не беше направено, а мълчанието му даде повод за предизвикване на остра обществена дискусия и свободни интерпретации. Защо главният прокурор мълча цяла седмица, вместо да даде дължимите на българското общество пояснения и да избегне дискусията и политизирането на този въпрос, е въпрос, на който аз нямам отговор. Впоследствие аз самият, пазейки „честта на пагона“, както и неговия, и на цялата институция авторитет, опитах да бъда коректен в изказванията си, но това очевидно предизвика политическа, а оттам и медийна реакция спрямо мен, за която аз нямам вина, респ. не желая да нося отговорност.
Дължа на българското общество още един отговор – за израелския експерт, който посети местопроизшествието в деня на инцидента. Този експерт беше доведен от моя заместник г-н Ясен Тодоров по разпореждане на г-н Гешев. Аз не го познавам, нямам информация за неговото име, служебна позиция и експертиза, но изпълнявайки преки указания, с колегите ми дежурни следователи го допуснахме на местопроизшествието, където той се запозна на място с обстоятелствата около взрива, макар и да не беше допуснат до иззетите веществени доказателства, а направи само визуален оглед, след което си тръгна с г-н Тодоров.
Същевременно искам ясно да изразя, че както аз, така и болшинството мои колеги смятаме, че прокуратурата трябва да излезе от политическия терен, където е нагазила дълбоко и да се върне в естествената си среда – в защита на справедливостта само и единствено в рамките на институционалните ѝ правомощия.
Още по темата
- Сарафов вероятно ще бъде избран, но Радев може да го спре, прогнозира Киселова
- Киселова определи Росен Желязков от ГЕРБ да ръководи правната комисия
- Правната комисия и сроковете: може ли да бъде спрян изборът на Сарафов?
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: Една фалшива геополитическа драма и куп обвинени депутати
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни