България продължава да е сред страните с най-лошо здравеопазването в Европа, като за осем години е увеличила резултатите си в точки, но не е постигнала реално подобрение. Това сочи последното издание на Индекса на здравния потребител (Health Consumer Index) на организацията Health Consumer Powerhouse, което беше представено във вторник.

България заема 30-то място от общо 37 държави в тазгодишния индекс, събирайки 547 точки от максималните 1 000, с което запазва позицията си. С по-малко точки от нас са Албания, Полша, Сърбия, Черна Гора, Литва, Румъния и Босна и Херцеговина. За сравнение през предишни години страната ни е била буквално на дъното на класацията, заемайки последното или предпоследното място.

В тазгодишната класация Нидерландия остава на първо място с 898 точки от максимални 1 000. След нея се нареждат Швейцария, Норвегия, Финландия, Дания, Белгия, Исландия, Люксембург и Германия – всички с над 800 точки.

Индексът на здравния потребител е годишна класация, която анализира здравните системи в отделните страни като отчита различни фактори като пациентски права и информация, електронно здравеопазване, време на чакане за лечение, резултати, обхват и достъп на осигурените до услуги и лекарства.

Страната ни оглавява класацията по разходи за болнично лечение като процент от общите разходи за лечение. Според данните у нас около 60% от разходите са за болнично лечение, което е много по-скъпо от извънболничното. Анализът отбелязва, че докато страни като Дания, Швеция и Норвегия предпочитат дългите хоспитализации и могат да си ги позволят, то България, Румъния и Албания не могат и трябва да преструктурират архаичните си здравни системи.

Като цяло България показва незначително подобрение, което намира отражение като цяло в по-големия брой точки в сравнение с 2013 г., но за разлика от общата тенденция на подобряване в повечето европейски държави, запазва позицията си от предходната година. Постигнати са подобрения по отношение на резултатите от лечението, които дълго време оставаха незадоволителни. Преживяемостта при сърдечносъдовите заболявания отбелязва съществен напредък. Болничните инфекции бележат спад, но честотата им остава твърде висока.

Между 2012 и 2013 г. страната ни отбеляза по-сериозен напредък, дължащ се на позитивните отговори в проучването от страна на пациентските организации.

Фактът, че България е единствената държава от индекса, при която всички показатели за предоставяното от системата са в червено категорично показва, че е налице нискокачествено, лошо работещо здравеопазване, се казва още в анализа.