Преди седем години Обединеното кралство гласува за брекзит с малко мнозинство. На 31 януари 2020 г. Обединеното кралство напусна ЕС. Оттогава много неща се промениха - не само в икономически план.
Брекзит не е приключил. Едва в сряда последиците от излизането от ЕС бяха обсъдени отново в Камарата на общините. Лидерът на Шотландската национална партия Стивън Флин директно нападна министър-председателя Риши Сунак: „Не мисля, че той разбира каква е икономическата реалност и какви са разходите за потребителите. А ситуацията не би трябвало да е такава. Лихвите по кредитите за недвижими имоти в Ирландия не са над шест процента, а около четири и половина процента. Инфлацията в ЕС не е 8,7 на сто, а по-скоро шест на сто. Седем години след референдума за Брекзит, ще признае ли най-накрая министър-председателят, че вината е в Брекзит?“ Сунак беше уклончив в отговора си.
И докато поддръжниците на Брекзит се мъчат да обрисуват положителна картина на излизането от ЕС, много учени представят данни, които звучат съвсем различно. Сред тях е Джун Ду, професор по икономика в университета "Астън" в Бирмингам, който изследва последиците от Брекзит: „Въздействието върху търговията е значително. Направихме няколко изчисления, като използвахме различни методи. За периода между януари 2021 г. и септември 2022 г. анализът показва, че заради Брекзит търговията на Обединеното кралство е намаляла.“
Износът на Великобритания за ЕС е с 23% по-нисък, а вносът от ЕС - с 13% по-нисък, отколкото би бил, ако страната все още беше член на ЕС, сочи докладът. От гледна точка на Германия балансът също е отрицателен. Германската индустриално-търговска камара нарича Брекзит "икономическо бедствие и за двете страни на Ламанша". Докато преди Брекзит Обединеното кралство все още беше петият по важност търговски партньор на Германия, сега кралството не е дори в първата десетка. Перспективите пред Обединеното кралство не са добри: независимият британски регулатор OBR приема, че производителността в страната ще бъде с четири процента по-ниска в дългосрочен план, отколкото би била без Брекзит. И органът не очаква много от новите търговски споразумения, които британското правителство сключи със страни извън ЕС. Според него те няма да имат почти никакво въздействие, с други думи: едва ли ще генерират някакъв икономически растеж.
За британците обаче Брекзит има не само икономически последици. Напускането на ЕС промени страната и в политическо отношение. Тим Бейл, професор по политика в университета "Куин Мери" в Лондон, току-що публикува книгата "Консервативната партия след Брекзит". Той говори за идеологията и атаките срещу демократичните институции и заключава по отношение на Консервативната партия:
"Тя наистина стана по-популистка. Консервативната партия винаги е флиртувала с популизма, но след Брекзит тя напълно интернализира популизма." Че торите ще намерят пътя обратно към сериозния консервативен стил след напускането на Борис Джонсън, Бейл по-скоро не вярва:
"Духът е изпуснат от бутилката и консерваторите няма да успеят да си го върнат. И тъй като правителството ще има големи трудности да спечели следващите избори при тази икономическа ситуация, то ще се изкуши да разпали културната война, точно както направи Борис Джонсън."
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни