ЕС ще инвестира и ще създаде работни места в Латинска Америка и Карибите.
Това обяви днес председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на среща с бразилския президент Инасиу Лула в Брюксел. Двамата говориха часове преди започващата среща на върха между ЕС и Общността на латиноамериканските и карибските държави. В нея участва и българският премиер Николай Денков.
„Ще инвестираме по начин, който ще облагодетелства местните общности и ще създаде добри работни места“, обеща Фон дер Лайен, без обаче да огласи подробности.
Веднага след срещата й с Лула започнаха разговори за търговията между емисари на двете страни.
Инасиу Лула от своя страна изтъкна постиженията на Бразилия – най-силната икономика в Латинска Америка.
Днес 87 на сто от произвежданата в тази страна електроенергия е възобновяема. Възобновяема е и половината (50%) от произведената там енергия като цяло в сравнения с 15 процента в целия останал свят.
Интересен факт е, че голяма заслуга за това постижение има бразилският министър на мините и енергетиката (2003-2005) Дилма Русеф, която е от български произход. От 2011 до 2016 г. тя бе президент.
През август ще бъде представена програма за развитието на Бразилия, като приоритет ще бъдат енергийният и климатичният преходи.
„Искаме да поканим ЕС да участва. Защото това вероятно ще бъде най-мащабната подобна програма в една развиваща се страна в днешно време“, каза Лула.
Главна тема на предстоящата среща на върха с участието на общо 60 държави е икономиката. ЕС усилено търси начини да диверсифицира доставките си на ключови суровини.
Отделно Европа се опитва най-после да сключи търговско споразумение с Меркосур – южноамериканския общ пазар.
„Всичко е постижимо, ако накрая се стигне до такова споразумение“, заключи Урсула фон дер Лайен.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни