Пет гранични с Украйна държави искат Европейският съюз да продължи временната забрана за внос на четири вида украински зърнени храни и след 15 септември, когато срокът ѝ изтича, стана ясно след вчерашна среща на земеделските министри на 27-е в Брюксел.
Държавите са България, Полша, Румъния, Словакия и Унгария. Продуктите са пшеница, царевица, рапично и слънчогледово семе.
Ограничението беше веднъж продължено, след като вносът на украинско зърно създаде драматично положение за местни производители в споменатите държави и предизвика фермерски масови протести след началото на войната с по-ниските си цени.
Тази ситуация може да се повтори, след като Русия обяви на 17 юли, че излиза от постигнатата с посредничеството на Турция и ООН "зърнена сделка", която позволяваше икономически най-изгодния износ на украинско зърно с кораби през Черно море. Дни по-късно и Русия, и Украйна обявиха, е ще третират като вражески всеки кораб, който се насочва към черноморските пристанища на противната страна. Русия подложи на няколкодневен ракетен обстрел украинските зърнени складове в пристанищата на Одеса, Черноморск, Рени и Николаев, причинявайки разрушения и човешки жертви.
Дали ЕС ще продължи временната забрана, ще разберем най-рано през август, когато Комисията и държавите членки разполагат с актуални данни за пазарната ситуация, каза снощи пред журналисти в Брюксел европейският комисар по земеделието, полякът Януш Войчеховски.
Темата е била централна във вчерашната дискусия на министрите и тя е представила "смесена картина", каза испанският министър на земеделието Луис Планас, чиято страна сега председателства ЕС. Без да назовава държави членки, той поясни, че те са се разделили "за" и "против" евентуално продължаване на забраната.
Войчеховски призна, че след тазгодишната жътва положението може да стане "драматично" и за Украйна, и за петте държави. Тя може да не продаде реколтата си, която да изгние в складовете, нанасяйки ѝ допълнителни загуби освен жертвите и разрушенията от войната.
Европейските земеделци със сигурност не биха устояли конкурентно на значително по-евтините украински храни, чиито цени войната свали рязко още след руското нахлуване през февруари 2022 г., добави комисарят.
Полша и балтийските държави предлагат украинското зърно да се изнася по суша през така наречените "коридори на солидарността" - до пристанищата им в Балтика и през Румъния по Черно море, но проблемът тук е, че този вид транспортиране оскъпява износа и украинското зърно става нежелано в традиционните му пазари в Турция, Египет, Африка, Азия. Има идея в проява на солидарност с Украйна ЕС да субсидира част от транспорта по суша на национално или на съюзно ниво.
Забраната за внос не се отнася за транзита на украинско зърно в цитираните пет страни, но то на практика остава в тях, ако няма друга крайна дестинация.
ЕС позволи безмитен внос на ред украински стоки, включително храни, по силата на подписаното пре 2014 г. Всебхватно споразумение за стабилизиране, асоцииране и свободна търговия с Украйна, което беше първопричината за руската агресия с анексията на Крим и сепаратисткия бунт в Донбас през пролетта на същата година.
Войчеховски подчерта, че украинският износ на зърнени храни никога през следващите до войната години не е създавал проблеми за европейския пазар, тъй като цените му са били като международните. Той се превърнал в проблем за Европа след спада на цените му, предизвикан от руското нахлуване. По думите на комисаря единственото устойчиво решение на проблема днес би било възстановяването на износа през Черно море.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни