Наличието на служебно правителство в Нидерландия до края на годината означава, че тя едва ли ще подпише влизането ни в Шенген, за което е необходимо единодушие сред страните членки.

Това пише „Политико“ в статия, посветена на политическата криза в Ниската земя.

През декември 2022 г. страните членки (Съветът) на ЕС блокираха влизането на България и Румъния в зоната за свободно пътуване. Начело на противопоставянето бе Австрия. Нидерландия обаче го подкрепи заради ширещите се тогава опасения от мигрантски наплив по Балканския път.

Разширяването на Шенген е сред приоритетите на испанското ротационно председателство на Съвета, което приключва на 31 декември.

В началото на юли правителството на Марк Рюте падна заради спорове за режима на миграцията в страната. Изборите са насрочени за ноември. Формирането на правителство обаче може да отнеме месеци. Дотогава на власт ще бъде служебен кабинет, който има по-малко правомощия.

През септември парламентът на Нидерландия трябва да изготви списък на всички т. нар. спорни досиета, които не могат да бъдат решавани от служебно правителство. Това обясне преди месец пред Клуб Z евродепутатката София ин 'т Велд. Засега не е ясно дали в този списък ще бъде разширяването на Шенген.

По-късно премиерът Николай Денков заяви, че според предварителна информация, с която той разполага, „те ще имат възможност да работят и по темата, която нас ни интересува“.