"Много е опасно да се пипат службите с декларации. Нека някой конкретно да посочи откъде черпи тези данните и нека да изложи мотиви."
Това заяви пред БНР бившият вътрешен и правосъден министър Иван Демерджиев относно кадровите промени в МВР.
"Нормално е да се правят смени, но когато те са ясно мотивирани. За 10 месеца аз и моят екип сменихме 4 областни директори, сега са сменени повече от половината само за 2 месеца.
Това са хора, които са назначавани от Бойко Рашков. Новият министър има право да прави тези смени, но когато сменяш повече от половината директори, трябва да се мотивираш ясно, защото всяко едно такова действие е ясен сигнал както към обществото, така и към МВР.
Тези хора се изправят срещу изключително тежка престъпност и ако те нямат увереността, че само вследствие на качествата и резултатите им могат да бъдат сменени, много трудно може да се очаква от тях ефективно противодействие на престъпността. Липсата на доверие трябва да се мотивира", коментира Демерджиев.
"Министър-председателят поиска от вътрешния министър определени действия и той отзивчиво смени позицията си", каза Демерджиев относно действията към главния секретар на МВР, който бе нарочен за смяна.
Той напомни, че този главен секретар не е назначен еднолично от президента, а той е гласуван от кабинет, в който са участвали Кирил Петков, Асен Василев и Николай Денков.
Ситуацията тогава беше нетърпима, посочи бившият върешен министър и добави, че в момента това не е така:
"Ситуацията в момента не е такава, сравнимо със ситуацията през 2021 г. В момента на мен ми липсват ясно изразени мотиви - коя служба не върши своите задължения качествено и защо нейният ръководител трябва да бъде сменен.
Сега под формата на различни лозунги и декларации неотклонно се реализира сценарият от изтеклите записи. Там ясно се казва кои са стъпките и те се извършват, независимо че обществото се противопоставя на това. Това очевидно е решено много назад във времето и сега се търсят различни оправдания".
Показното убийство на Алексей Петров е абсолютно недопустимо, категоричен бе Иван Демерджиев в интервю за предаването "Преди всички". По думите му то е било направено демонстративно и без никакво притеснение от извършителите. Алексей Петров е тясно свързан с актуалните политически процеси, каза той и отбеляза, че повече от 5 години в България "никой не си позволяваше да извършва такива престъпления".
"Когато създаваш такива трусове в системата за сигурност, не може да не очакваш, че държавата ще отслабне, респективно сектор "Сигурност" ще отслабне. Това са логични последици", категоричен бе той и добави:
"Алексей Петров беше и сценарист, и актьор. Това убийство трябва да се разследва много внимателно".
Според него убийството на Петров е въпрос на национална сигурност:
"Има още хора, за които се притеснявам, че могат да последват неговата съдба. Аз се сещам поне за няколко човека, които са в сходна ситуация - по-малко от пръстите на едната ръка", каза той.
„Не ми е известно по времето, когато бях министър, да са постъпвали сигнали за заплахи към политици, декларира още бившият служебен вицепремиер.
"Не са постъпвали сигнали и не ми е известно да е назначавана охрана", каза той.
Същевременно пред бТВ бившият директор на Националната разузнавателна служба Димо Гяуров каза:
„Не вярвам, че Алексей Петров се е движел без охрана и не вярвам, че се е движел спокойно, защото това е човек с болно его, който искаше да изглежда нормален и да заеме висока властова позиция в държавата и да избяга от миналото си.
Бандитското му минало го застигна.“
„Аз знам за факти и обстоятелства, свързани с дейността на Алексей Петров отпреди 30 години. И държавата 30 години не можа да въздаде справедливост - някой сега я въздаде“, категоричен бе Гяуров.
Той подчерта, че Алексей Петров е бил информатор в НСС след 2000 година.
„След това той стана съветник в ДАНС, но изключително държеше да го наричат офицера от ДАНС, от НСС, какъвто не е бил никога.
Има и други странни факти от биографията му, че той става доктор по икономика в милиционерската школа. Има ли икономика в Симеоново? Аз не знам дали той изобщо има диплома за висше образувание, пък е доцент“, каза Гяуров.
Той коментира и това, че вече пет дни след убийството на Алексей Петров все още няма заподозрян и това колко са важни първите 72 часа.
„Те, че са важни е безспорно, но понякога и те не са достатъчни, за да се стигне до отговорите на всички въпроси, свързани с разследването. Аз подозирам, че случаят е точно такъв и никога няма да се стигне до поръчителя, а вероятността да се установи извършителят е много малка“, каза Гяуров.
Той подчерта, че не бива да се вярва на всичко, което излиза в публичното пространство.
„Част от тези свидетелства са в резултат от желанието на някои хора да се изявят, други вероятно не са съвсем достоверни. Твърде рано е да се правят изводи.
Обикновено в такъв случай при подобна подготовка - при положение че не е намерена нито гилза, нито оръжието, вероятността да се стигне до извършителя не е никак голяма, освен ако в съпоставянето на паралелни процеси, на наблюдаването на широки групи от хора се стигне до косвени данни, които биха могли да станат причина за установяване на истината“, добави Гяуров.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни