България и Румъния са постигнали съществен напредък при изпълнението на пилотните проекти за въвеждане на бързи процедури за предоставяне на убежище и за връщане на незаконно пристигнали в ЕС мигранти.
Това съобщи Европейската комисия по повод навършването на шест месеца от началото на изпълнението на тези проекти.
В сферата на убежището България е провела обучения за улесняване на прилагането на ускорените процедури. Страната ни също така е изготвила списък с определени сигурни страни на произход на мигрантите и е увеличила броя на служителите на Европейската агенция за убежище.
България е в процес на изменение на законодателството, за да позволи издаването на откази за международна закрила заедно с решения за връщане на незаконните мигранти. Властите в София работят по цифровизацията на системите за убежище и връщане с подкрепата на агенциите на ЕС и Комисията. България е засилила сътрудничеството си с европейската гранична служба „Фронтекс“. Страната получава допълнителни ресурси, включително техническо оборудване за управление на границите.
От началото на 2024 г. у нас ще бъде въведена възможността за подпомагане на доброволното връщане. България е засилила сътрудничеството си с Европол за борба с трафиска на хора и ограничаване на вторичните движения на мигрантите в ЕС.
Пилотните проекти в България и Румъния бяха създадени през март след писмо на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен до страните членки. Те работят с подкрепата на Комисията и компетентните агенции на Съюза.
Миграцията ще бъде главна тема на днешния Съвет „Вътрешни работи“ в Люксембург. Вътрешният министър Калин Стоянов ще информира колегите си за напредъка на България в охраната на външните граници.
Чрез изпълнението на тези проекти страната ни се надява да влезе в Шенгенското пространство за свободно движение.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни