Милиардерът Илон Мъск се похвали в социалната мрежа X с успех на проекта Neuralink - първи пациент е получил имплант в мозъка, разработен от компанията.
След няколко години забавяния на разработката на мозъчния компютърен интерфейс, Neuralink получи разрешение за клинични изпитания върху хора от Агенцията за храните и лекарствата на САЩ през есента. Сега вече е налице пациент, който е получил първия им имплант, и по думите на Мъск "се възстановява добре". Разбира се, имплантът още не работи - това ще отнеме няколко седмици обучение.
Крайната цел на Neuralink е амбициозна - да създаде "симбиоза" между изкуствения интелект и естествения човешки. Но сегашните изпитания имат далеч по-скромни цели - да помогнат на парализирани хора да контролират курсора на мишката и клавиатурата на компютър директно с мозъка си. В първото изследване участват хора с пълна парализа поради нараняване на гръбначния стълб или амиотрофична латерална склероза, на поне 22 години. То ще продължи 6 години.
За целта имплантът се поставя в областта на мозъка, контролираща намерението за движение. Устройството е с размера на монета и записва и предава мозъчни сигнали безжично към приложение, което ги декодира и праща на различни инструменти.
Успехът на Neuralink не е нищо нечувано - подобни компютърни интерфейси съществуват от години. Десетки параплегици по света играят видеоигри, движат роботи и пишат имейли, ползвайки само мозъка си. Недостатъкът на тези интерфейси е, че те включват масивни машини и дебели кабели.
Предимството на Neuralink е в миниатюрния имплант, който въпреки малкия си разме има над 1000 електрода и предава безжично. Това би го направил много по-практичен за масово имплантиране и употреба.
Но безжичен имплант има в главите на няколко души още от 2022 г. - американската компания Synchron изпревари Neuralink и има и последващо изследване за безопасността на импланта след 12 месеца в пациента. Тяхната версия не се имплантира в черепа, което прави операцията далеч по-безопасна.
Разработките на компанията обаче се забавиха след пореица скандали свързани с по-ранни тестове на животни. Разследване на Wired миналата година разкри, че някои от маймуните са починали в резултат на имплантите на компанията. А в началото на тази година Neuralink бе глобена за нерегламентирано преместване на опасни материали.
Хората на Мъск са критикувани и защото не разкриват почти никакви данни за изпитанията си. Изследването им не е регистрирано в централната база данни с информация за клинични изследвания, финансирани или подкрепяни от индустрията и правителствени агенции - което е напълно законно, но не особено прозрачно.
Още по темата
- Атентаторът от Магдебург публикувал туит с гласа на Илон Мъск след атаката
- Планът на Тръмп за избягване на спирането на работата на правителството бе отхвърлен от Камарата на представителите
- Илон Мъск: Само „Алтернатива за Германия“ може да спаси Германия
- Депутатите няма да минават тестове за алкохол и наркотици
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни