Харолд е объркан юноша, който посещава погребения за забавление и често инсценира смъртта си по най-неочаквани начини. Мод е почти 80-годишна, обича да краде автомобили и да прави полицията за смях. Ексцентризмът на тези двама герои, които съдбата среща, ги превръща в култови образи. Те са увековечени във филма „Харолд и Мод" от 1971-ва, в много театрални постановки, включително и у нас, а сега за първи път на български се публикува и едноименният роман.
Авторът Колин Хигинс (1941 – 1988) е американски сценарист, продуцент и режисьор. Първият му проект „Харолд и Мод" е започнат под формата на сценарий за магистърския му труд, след което паралелно е доразвит в книга и филм. Хигинс има номинации за „Еми" и „Златен глобус", но името му остава завинаги свързано най-вече с „Харолд и Мод".
„Харолд и Мод" излезе по книжарниците на 31 януари със знака на издателство „Кръг", в превода на Владимир Германов и с красива корица от Виктория Видевска.
Възможно ли е деветнайсетгодишният Харолд, който обикаля из града с личната си катафалка, да се научи да живее пълнокръвно от щурата Мод, или ситуациите, в които младите попиват мъдростта на старите, си остават просто клише? Възможно ли е между двамата герои да се изгради приятелство, което да прерасне дори в нещо повече? Отговорът е положителен, щом става дума за Мод, която разбива всички стереотипи на пух и прах. Мод често припомня на околните, че нищо не е вечно – нито вещите, нито дните ни на този свят. „Не можеш да позволиш светът да те съди толкова строго", казва тя на своя млад приятел. И още: „Най-добре е да не си прекалено морален. Самозалъгваме се и губим твърде много от живота си. Цели се над морала". Или: „Светът няма нужда от още стени. Всички трябва да излезем и да строим мостове!".
И така, докато Мод отваря очите на Харолд за всички възможности на живота, младежът се кани да отпразнува с нея осемдесетия ѝ рожден ден. Всеки е подготвил изненада за другия, но изходът от едната е особено труден.
Вълнуващ, забавен и необикновен, романът „Харолд и Мод" бързо печели симпатиите на читатели по цял свят. Едноименният филм с носителката на „Оскар" Рут Гордън, е награден с две статуетки „Златен глобус". Спектакли по пиесата и до днес се играят на театрална сцена по цял свят – от „Бродуей" до България. Незабравима остава телевизионната постановка на Хачо Бояджиев от 1978-а със Стефан Данаилов като Харолд и Леда Тасева като Мод. Всички нейни почитатели несъмнено ще харесат и романа, в който се разказва цялата история на любимите герои.
* * *
ИЗ "ХАРОЛД И МОД" НА КОЛИН ХИГИНС
– Вече имахме няколко сеанса, Харолд – каза доктор Харли, – но не мисля, че уверено можем да твърдим, че сме постигнали голям напредък. Съгласен ли си?
Харолд, легнал на кушетката и загледан в тавана, кимна одобрително.
– И защо е така?
Харолд се замисли за момент.
– Не знам – рече.
Доктор Харли отиде до прозореца.
– Мисля, че причината е нежеланието ти да говориш и да се задълбочиш. Трябва да общуваме, Харолд. Иначе няма как да разбера. Така. Нека обсъдим още веднъж тези твои престорени самоубийства. След последния ни сеанс майка ти ми съобщи за още три. По мои изчисления това прави общо петнайсет. Нали така?
Харолд погледна съсредоточено към тавана.
– Да – съгласи се той замислено, – ако не броим първото и когато бомбата в оранжерията избухна през нощта.
Доктор Харли прокара ръка по оредяващата си коса.
– Петнайсет – повтори той. – И всичките бяха посветени на майка ти?
Харолд се замисли за момент.
– Не бих казал „посветени“ – заключи накрая.
– Не – кимна доктор Харли, – предполагам, че не. – Той седна зад бюрото си. – Но целта на всичките е била да предизвикат определена реакция от страна на майка ти, нали? Например инцидентът с разбития череп, за който говорихме миналия път. Сложил си манекена с пъпеша зад задната гума на колата ù, така че когато потегли, да помисли, че ти е премазала главата. Значи истерията, която е проявила майка ти тогава, е нещото, което си искал да предизвикаш в последните три случая. Нали така?
– Ами – отговори Харолд – онова беше един от първите ми опити. Тогава беше много по-лесно.
– Хм, да – съгласи се доктор Харли и се облегна на стола си. – Разкажи ми за инцидента в банята снощи.
– Какво искате да знаете?
– Според теб беше ли успешен?
Харолд се замисли над въпроса.
– Това бе най-добрата реакция, която успях да предизвикам през последните няколко седмици – отговори той.
– Остави ли прощално писмо?
– Не. Обаче написах „Сбогом“ с кръв на огледалото. Не мисля, че го видя.
– Остави ли прощално писмо за обесването в кабинета?
– Да. Оставих го на бюрото. Тя дори не го взе.
– Значи обесването е било провал?
– Може би заради реквизита – предположи Харолд. – Може би трябваше да използвам различна система за окачване.
– Изглежда, използваш много сложни реквизити за тези, хм, изпълнения. Басейнът например. Сигурно е било много трудно.
Харолд въздъхна дълбоко.
– Да – отговори той с лека усмивка на задоволство. – Беше. Трябваше да направя поплавъци за обувките и костюма. Наложи се дори да измисля малко кислородно устройство, което позволява да дишаш под вода. Добре се справих.
– Но не си успял. Поне ако съдя по думите на майка ти.
Харолд вдигна очи към психиатъра.
– Какво каза тя?
– Каза, че те е видяла да се носиш по повърхността на басейна с лице надолу, напълно облечен и с надпис „Сбогом, свят“ на гърба. Поискала е прислужницата да ти даде топло какао на обяд, защото не е искала да се простудиш.
Харолд отново погледна към тавана. Мина доста време, преди да отговори.
– Отне ми три дни, за да подготвя всичко – поклати тъжно глава.
Доктор Харли се наклони напред, без да става от стола си.
– Кажи ми, Харолд – реши да смени темата, – с какво си запълваш времето?
– Имате предвид, когато не правя кроежи как да...
– Да. Какво правиш през деня? Ти не ходиш на училище.
– Не.
– И не работиш.
– Не.
– Тогава как преминава един твой ден?
Харолд се замисли.
– Посещавам гробища за автомобили.
– И с каква цел?
Харолд пак се замисли за момент.
– Отпадъците – отговори той. – Обичам да ги гледам.
– Разбирам. Какво друго правиш?
– Обичам да наблюдавам пресата за автомобили в депото за скрап.
– И какво още?
– Обичам срутванията.
– Имаш предвид събарянето на стари сгради и други подобни?
– Да. Особено ми харесва голямата желязна топка.
– Това е много показателно, Харолд, и според мен открива няколко възможни подхода за следващия ни сеанс. Времето ти за днес изтече. Поздрави майка си. Мисля, че ще я видя в началото на следващата седмица.
Харолд стана от кушетката и си взе довиждане.
– В гробище за автомобили ли отиваш сега? – попита доктор Харли учтиво.
– Не – отговори Харолд. – В истинско.
Психиатърът се сепна.
– О... извинявай! Да не би някой от семейството...?
– Не – отвърна Харолд и отвори вратата. – Просто обичам да ходя на погребения.
Още по темата
- "Остава въпросът дали компютърът, такъв какъвто е днес, щеше да бъде изобретен без Атанасов?" (ОТКЪС)
- Цвета Караянчева се хвали с книга за Родопите, издава я Иван Гранитски
- "Така стана, че аз съм най-много трофеи убил, а това е обяснимо..." (ОТКЪС)
- Кои са глашатаите на похода срещу "Оръжията и човекът" и Народния театър
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни