Близо пет на сто е разликата между ГЕРБ и "Продължаваме промяната-Демократична България" в полза на първата при парламентарни избори днес. За вота за Европейски парламент тя се топи до 3%. Пет политически формации към днешна дата биха изпратили свои представители в ЕП.
Това показва изследване на "Маркет линкс", представено днес, финансирано и реализирано съвместно от бТВ и социологическата агенция. Проведено е сред 1058 лица над 18 г. в страната в периода 24 февруари-3 март по методите на пряко-лично интервю и онлайн анкета.
Според данните, при парламентарни избори сега, ГЕРБ получава 23,6 на сто, ПП-ДБ - 17,9 на сто, ДПС - 12,7%. Четвърта е "Възраждане" с 9,1 на сто, пета БСП (7,4%). "Има такъв народ" остава под чертата - с 3,3%.
"Ако евроизборите бяха тази седмица три политически сили увеличават относителния си дял - ПП-ДБ, "Възраждане" и БСП. През 2019 г. около 33% от българите гласуваха на евроизборите. Сега със сигурност избирателите ще бъдат под 2 млн. души, някъде около 1,8-1,9 млн. души", коментира социологът от агенцията Добромир Живков.
Ето и как изглеждат данните за вота за ЕП: ГЕРБ - 22,9 на сто, ПП-ДБ - 19,7 на сто, ДПС - 21,1%, "Възраждане" - 11,7%, БСП - 8,4 на сто, ИТН - отново не достига прага - с 3,2%.
Според изследването сериозен е делът на колебаещите се да гласуват на изборите за Европейски парламент през юни – около 14-15%. Според социолога Добромир Живков обаче те не могат да променят драстично резултатите. На парламентарни избори твърдо решилите да гласуват са 39 на сто, на тези за ЕП - 37%.
По думите на Живков европейските избори са по-скоро огледален вариант на нашето национално разпределение в парламента.
"Настоящите пет партии (без ИТН, б.р.) в Народното събрание много вероятно ще излъчат представители в Европейския парламент. Всички останали изглежда, че нямат реален шанс за това", обобщи той.
Ето и какви са приоритетите на избирателите, според проучването:
- Здравеопазване – 21%
- Борба с корупцията – 21%
- Образование – 20%
- Социално подпомагане – 12%
- Съдебната реформа – 10%
- Пълноправно членство в Шенген – 7%
- Повишаване на отбранителните способности на армията – 4%
- Развитие на пътна и жп инфраструктура – 3%
- Приемане на еврото – 2%
По думите на социолога основен приоритет е борбата с корупцията, но половината хора не правят връзка, че за това трябва да бъде завършена съдебната реформа.
Ротацията - проблемна
"Огромна част от обществото е настроена не особено позитивно и спокойно към този процес, защото непрекъснато избухващите противоречия в управляващата коалиция създават усещането, че всеки момент може да се стигне до следващи избори", каза още социологът в коментар за данните на въпроса дали ротациятта ще мине безпроблемно.
Над половината от запитаните очакват сътресения.
"Маркет линкс" е измерила и какво е отношението на избирателите към меморандума, предложен от ПП-ДБ (коалиционното споразумение на ГЕРБ бе анонсирано на 5 март, извън проучаването, б.р.). 46 на сто смятат, че той цели възпрепятстване на ротацията и да отидем на предсрочни избори, 30 на сто не са съгласни с тази констатация, а 24% не са заели позиция. За 48 на сто меморандумът не е върнал в дневния ред важни за обществото теми, 27 процента смятат обратното, а тези без мнение са 25 на сто.
Данните от проучването не отчитат и голяма промяна в доверието в двете основни институции – Народното събрание и Министерски ствет.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни