Служебният кабинет с премиер Димитър Главчев продължава линията на устремните смени, като във властта се връщат основно кадри от времето на ГЕРБ.

Най-интересна е ситуацията в Министерството на електронното управление, известно от предишното правителство не с полезни за обществото решения, а само със скандали около тогавашния министър и заместниците му.

Крайният резултат от тези скандали беше, че на последните избори - за местна власт, машините бяха махнати от първия тур, а като цяло се създаде атмосфера на напрежение и недоверие към изборния процес, съпроводена и с огромно количество недействителни бюлетини. Сега почти същият екип на министерството отново ще отговаря за изборите, които този път при това са две в едно - освен евровот, и предсрочни парламентарни. 

Главчев, когото лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов едва наскоро си припомни кой е, с едно от последните си решения назначава за заместник-министър на електронното управление Александър Йоловски. Като доскорошен министър на същото ведомство той се запомни единствено с обвиненията си /по които се води и разследване/ за опити за корупционен натиск от страна на Кирил Петков и Божидар Божанов.

Така Йоловски ще бъде заместник на доскорошния си заместник Валентин Мундров, който вече е министър. За кратко Йоловски беше негов съветник. Така "успешният" екип в Министерството на електронното управление е съхранен.

"На длъжността заместник-министър на електронното управление е назначен Александър Йоловски. Притежава дългогодишен опит в стратегическото планиране, изпълнението, координацията и контрола на дейности, свързани с административната реформа и електронното управление в държавната администрация. От създаването на Министерството на електронното управление до август 2022 г. заема длъжността заместник-министър. В периода 2016-2019 г. е заместник-председател на Държавна агенция „Електронно управление“. От 2011 г. до 2015 г. е работил последователно като началник отдел в Министерството на финансите и в администрацията на Министерския съвет. В различни периоди между 2015 г. и 2023 г. заема ръководни позиции в Националния системен интегратор. От юни 2023 г до април 2024 г. е заемал поста министър на електронното управление", пише в официалната визитка на новия зам.-министър.

Общо 9 са назначените от Главчев заместник-министри в 6 министерства. 

Трима нови в отбраната

В Министерството на отбраната длъжността заемат Радостин Илиев, Иван Пейков и Аделина Николова. От поста е освободен Станимир Георгиев.

Радостин Илиев е български офицер и бригаден генерал. До този момент той е бил съветник в политическия кабинет в Министерството на отбраната.  В периода януари 2019 г. – юни 2023 г. е бил директор на дирекция „Отбранителна политика“ в ресорното министерство.  Преди това е бил директор на Щаба на отбраната, както и заместник-военен представител във Военната комисия на ЕС в ПП на Република България към ЕС в Брюксел. Между 2005 г. и 2008 г.  е служил в постоянната делегация на Република България към Главната квартира на НАТО в Брюксел, Белгия.

Иван Пейков е завършил право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Той е дългогодишен служител на Министерството на отбраната - работил е като експерт в отдел „Международни договори“, дирекция „Политиката по въоръженията“, бил е заместник главен инспектор. Заемал е също длъжностите директор на дирекция „Отбранителна аквизиция“, на дирекция „Управление на собствеността и материално-техническо обезпечаване“ и на дирекция „Инфраструктурата на отбраната“ .

Аделина Николова до този момент е била директор на дирекция „Обществени поръчки в отбраната“ в Министерството на отбраната. Преди това е работила като експерт във ведомството. Била е също експерт в политическия кабинет в Министерството на регионалното развитие и благоустройство, където е отговаряла за големи международни проекти. Има богат опит в частния сектор. 

Бивш социален министър - става заместник

Със заповед на министър-председателя на длъжността заместник-министър на труда и социалната политика са назначени Лазар Лазаров и Наталия Ефремова. От същия пост е освободена Елка Налбантова. 

Лазар Лазаров е магистър по икономика в Университета за национално и световно стопанство. От 1995 г. последователно е заемал консултантски, експертни и управленски позиции в Националната служба по заетостта (сега Агенция по заетостта), Българската стопанска камара, Икономическия и социален съвет, Народното събрание, Министерството на труда и социалната политика и Фонд „Условия на труд“. От ноември 2007 г. до юли 2009 г. е заместник-министър на труда и социалната политика. В периодите юни 2013 г. – август 2014 г., ноември 2014 г. – май 2016 г., февруари 2017 г. –  май 2017 г., както и от края на септември 2017 г. до август 2022 г. Лазар Лазаров е заместник-министър на труда и социалната политика. От август 2022 до юни 2023 г. е бил служебен заместник министър-председател и служебен министър на труда и социалната политика. 

Наталия Ефремова е завършила право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и притежава магистърска степен по икономика от Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“. През периода 2003 г. –  2008 г. е била директор на дирекция „Управление на програми и проекти“ в Министерството на здравеопазването. В Министерството на труда и социалната политика заема длъжността заместник главен директор на Главна дирекция „Европейски фондове, международни проекти и програми“ от 2009 г. до 2012 г., след което от 2016 г. е главен директор на същата дирекция. От август 2022 г. до юни 2023 г. е заместник-министър на труда и социалната политика, а от юни 2023 г. отново заема поста заместник главен директор ГД „Европейски фондове, международни проекти и програми“. 

Нов стар зам.-министър на спорта

Стоян Андонов е назначен за заместник-министър на младежта и спорта. От тази длъжност са освободени Иво Кацаров и Даниела Дашева.

Стоян Андонов е магистър в НСА „Васил Левски“. От 1993 до 2006 г е директор на дирекция „Водноспасителна служба“ в Български Червен кръст. От 2018 г. до 2021 г.  е бил заместник-министър на младежта и спорта.

Промяната в МРРБ

За заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството е назначена Юра Йорданова-Витанова. Тя е магистър по право в Нов български университет. От 2017 г. до момента е директор на дирекция „Обществени поръчки“ в МРРБ. От 2020 до 2021 г. е била заместник-председател на Надзорния съвет на „Български ВиК холдинг“ ЕАД. От 2012 г. до 2017 г. е държавен експерт в ГД ОПОС в МОСВ. Преди това е работила в Комисията за защита на конкуренцията.

Съдия от ВАС в правосъдното министерство

Бисерка Цанева заема длъжността заместник-министър на правосъдието. Цанева е магистър по право в СУ „Св. Климент Охридски“. Кариерата й започва в ОСС гр. Плевен като помощник следовател. От 2000 г. до 2006 г е адвокат. От 2006 г.  до 2010 г. е съдия последователно в Районен и Окръжен съд в Плевен. След това за една година работи като съдия в Софийски градски съд, а след това е командирована във Върховен Административен съд – София. От 2012 г до момента е съдия във ВАС. От 2018 г до момента е председател на VIII отделение на ВАС. 

Още освободени

Михаил Околийски и Илко Гетов са освободени от поста на заместник-министър на здравеопазването. С друга заповед Чавдар Георгиев е освободен от поста заместник-министър на културата. Ирена Димитрова е освободена от длъжността заместник-министър на външните работи. От длъжността заместник-министър на образованието и науката е освободена Генка Петрова-Ташкова. Ивайло Шотев и Ирина Щонова са освободени като заместник-министри на икономиката и индустрията.

По-късно през деня дойде информация за още назначения.

В икономическото министерство

Давид Сукалински заема длъжността в Министерството на икономиката и индустрията. Той е магистър по право от Югозападен университет „Неофит Рилски“, притежава също магистърска степен по финанси от Великотърновския университет (ВТУ) „Св. Св. Кирил и Методий“ и по история от Нов български университет. Защитил е дисертационен труд за докторска степен по наказателен процес в Югозападен университет „Неофит Рилски”. Преподавател по „Наказателелно-процесуално право“ и „Данъчни нарушения и наказания“ в същия университет между 2010 г. - 2023 г.

В периода 2015 г. – 2021 г. е бил заместник-председател на Патентно ведомство на Република България. От 2016 г. до 2021 г. Сукалински е член на Съвета по европейски въпроси и ръководител на Работна група „Закрила на интелектуалната и индустриалната собственост”. Бил е административен директор на „Национална компания индустриални зони“ ЕАД. От 2008 г. до 2015 г. е адвокат в Адвокатска колегия – Благоевград, а от юли 2023 г. до момента е съдия в Районен съд Разлог. 

Земеделието

Иван Капитанов е назначен на длъжността заместник-министър на земеделието и храните. От тази позиция са освободени Александър Йоцев и Георги Тошев. Капитанов е бил заместник изпълнителен директор на Държавен фонд „Земеделие“. В периода между 2017 г. и 2020 г. е заместник-председател на съвета на директорите на „Пристанище Бургас“, а преди това е бил председател на съвета на директорите и член на съвета на директорите на „Пристанище Бургас“. Работил е в Министерството на земеделието и храните и в Министерството на финансите. Магистър е по „Икономика и управление на индустрията“.

Нова шефка на Патентното ведомство

С друга заповед на премиера Димитър Главчев за председател на Патентното ведомство е назначена Оля Димитрова. От поста е освободена Владя Борисова. Съгласно изискването на Закона за патентите и регистрацията на полезните модели за председателя на ведомството и неговите заместници са задължителни следните изисквания: да са работили в областта на индустриалната собственост над десет години и да имат висше техническо или юридическо образование. Кандидатурата на Оля Димитрова отговаря на посочените в закона изисквания. Близо 20 години от професионалната ѝ кариера са преминали в Патентното ведомство, където е заемала различни длъжности, включително директор на дирекция „Експертиза и закрила на изобретенията, полезните модели и промишлените дизайни“. Притежава патентно-правна квалификация от Техническия университет в София.